Πτώση στο Παραλίμνι և Το ΑΠΟΕΛ αγγίζει քը θαύμα.

Στο πλαίσιο του 21ου παιχνιδιού του OPO Basket League, η APOEL πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία της, νικώντας την Remedica ENP 71-68. Οι «μπλε-κίτρινοι» στην πέμπτη θέση έφτασαν τους 29 πόντους με τη δέκατη ροζ κάρτα τους και οι «μοβ» στην τρίτη θέση με 31 πόντους.

Ο Λάντεν Λούκας έγινε το MVP του αγώνα με 16 πόντους (14 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά, και στο τέλος της σεζόν η APOEL είχε πλεονέκτημα δύο πόντων (13-15). Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, οι τρεις πόντοι του Φέργκιουσον ώθησαν την Ένωση μπροστά (16-15), η οποία είχε διαφορά δέκα πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (36-26)

Στο 26ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ ανησυχούσε: Το καλάθι του Ηλιάδη έγινε 42-41 για τη Λευκωσία, το οποίο ηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της σεζόν (43-46).

Η διαφορά έφτασε στο σημείο του Gil (50-58) με τα τρία σημεία του Gil Ilbert στο 35 στο, όταν οι οικοδεσπότες πλησίασαν το σουτ του Ferguson (63-66) μισό λεπτό πριν από το τέλος του παιχνιδιού, και λίγο αργότερα αυτός και ο Allen διαμεσολαβούν. χτύπημα, μειώθηκε κατά τρεις βαθμούς σε ένα σημείο (66-67).

Τα άλλα δευτερόλεπτα ήταν συγκινητικά. Τα τρίποντα του Μπάρι έδωσαν το ΑΠΟΕΛ το προβάδισμα (66-69), η Ένωση μείωσε το έλλειμμα με τον Φέργκιουσον (68-69), τερμάτισε τον αγώνα με τις απεργίες του Γκίλμπερτ, που έληξε 71-68, και έδωσε στον ΑΠΟΕΛ μια ροζ κάρτα.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ TASS MIN. 13-15, 36-26, 43-46, 68-71: