Ρομά-Ιντερ. Και οι δύο έχασαν, το Μιλάνο γιορτάζει

Το μεγάλο ντέρμπι του 17ου αγώνα της Serie A έληξε χωρίς νικητή, και στο “Olimpico” οι Ρωμαίοι και Ίντερ παρέμειναν 2-2.

Ένα αποτέλεσμα που δεν ταιριάζει σε καμία ομάδα. Το Μιλάνο βγήκε από αυτό με ένα νικηφόρο և + 3, που σώθηκε από το δεύτερο Inter և + 6 από τον τρίτο Ρομά. Στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, το “Nerazzurri” έμεινε μακριά από το τρίγωνο, μετά το τζελ πριν από τη Sampdoria (2-1). Όσο για τους οικοδεσπότες, μετά από αυτό το αποτέλεσμα έχουν αυξήσει 34 πόντους և τώρα αισθάνονται την πίεση του “Atalanta” (31 πόντοι) և “Γιουβέντους” (30 πόντοι), που στην πραγματικότητα έχουν λιγότερα παιχνίδια.

Ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός στο πρώτο ημίχρονο, και οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με επιθετική διάθεση. Οι πρώτες απειλές ήταν οι οικοδεσπότες με τον Carsdorp στο 9ο λεπτό και ο “Ίντερ” απάντησε αμέσως, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα έχασαν δύο καλές πιθανότητες με τον Lukaku և Martinez. Οι Ρωμαίοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με μια όμορφη αντεπίθεση από τον Pellegrini αφού έκλεψε την μπάλα στο κέντρο.

Από εκείνη τη στιγμή, το Nerazzurri πήρε το τιμόνι του παιχνιδιού, πιέζοντας για ισοπαλία. Αυτό που δεν κατάφεραν να κάνουν στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι παίκτες του Antonio Conte ήρθαν δυνατοί και έκλεισαν το “Roma” στο δικό τους ημίχρονο. Στο 56ο λεπτό, ο Scrinyar ισοφάρισε τον αγώνα, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Hakim έστειλε την μπάλα στο παράθυρο του Lopet με ένα φανταστικό σουτ, σταματώντας το παιχνίδι (1-2).

Ωστόσο, οι “Ρομά” δεν είχαν την τελευταία τους λέξη, καθώς από το 70ο λεπτό κατέβαλαν μεγάλες προσπάθειες για το γκολ που τους επέστρεψε στο παιχνίδι. Τέλος, η ισοπαλία καταγράφηκε στο 86ο λεπτό του σκληρού χτυπήματος του Mancini στην κλειστή γωνία του Χαντάνοβιτς.

Ρομά: (3-4-2-1): Pau Lopez-Mancini, Smalling, Ibaniet-Carsdorp, Villar, Veretut, Spinazola (73 ′ Perez) -Pellegrini, Mkhitaryan-Dzeko (88 ′ Mayoral).

Μεταξύ: (3-5-2): Hadanovic-Scrinyar, De Frey, Bastoni-Hakimi (82 ′ Kolarov), Barela, Brozovic, Vidal (82 ′ Galardini), Darmian (34 ′ young) -Lukaku, Martinez (77 ′),