Σημαντικές απουσίες στον πυρήνα της Betis

Ο αγώνας μεταξύ Huesca και Betis στο El Alcoraz τελειώνει τον 18ο αγώνα της La Liga.

0663: Huesca – Real Betis Balompi 22:00 (El Alcoraz)

Huesca: Στο προηγούμενο παιχνίδι Huesca 0: Έχασε από τη Μπαρτσελόνα με 1 πόντο εντός έδρας. Ήταν σε αμυντική διάθεση στον αγώνα, όπου έπαιξε αρκετά καλά, αλλά δεν έκανε σχεδόν τίποτα στην επίθεση. Το γκολ του De Jong στο 27ο λεπτό αποφάσισε τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα πολλές πιθανότητες να σημειώσουν άλλο γκολ. Αυτή ήταν η 7η ήττα για την Huesca φέτος, η οποία τους κρατά στο κάτω μέρος του πρωταθλήματος με 17 νίκες. Η κακή πορεία που περνούν οι “νέοι διαφωτιστές” δεν έμεινε εκεί, καθώς στα μέσα της εβδομάδας υπέστησαν 2-1 εκτός έδρας από τον Αλκογιάνο για το κύπελλο και αποχαιρετίστηκε το θεσμό.

Ειδήσεις αγώνων: Ο Pablo Mafeo (πίσω) λείπει ακόμα. Ο εναλλακτικός τερματοφύλακας Andres Fernandez βρίσκεται σε καραντίνα. Ο Alvaro Fernandez θα είναι κάτω από τις ακτίνες ενός άλλου παιχνιδιού. Η συμμετοχή των Borja Garcia (μέσος) και Sandro Ramirez (προς τα εμπρός) είναι αμφίβολη.

Πιθανή σύνθεση. Alvaro, P. Lopete, Insua, Siovas, Gala, Rico, Mosquera, Ferrero, Borja Garcia (Okazaki), Antiveros, Rafa Mir.

Μπέτις: Έκανε 1-1 στο σπίτι σε ένα ντέρμπι μίσους με τη Σεβίλλη σε ένα παιχνίδι που αναζητούσε μεγαλύτερη νίκη. Οι οικοδεσπότες είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας δύο καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ. Ωστόσο, στο 48ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτα στο γκολ και ο Canales απάντησε από το σημείο πέναλτι στο 53ο λεπτό. Ωστόσο, στο 75ο λεπτό, ο Φέκιρ απέδειξε ότι συνέβη η μοίρα του αγώνα, καθώς απέτυχε να νικήσει τον Μπόνο στη νέα ποινή που έλαβε. Ακόμη και με ισοπαλία, ο Μπέτις παρέμεινε στους πρώτους δέκα, αλλά είχε τη χειρότερη άμυνα στη La Liga (31 παθητικά γκολ). Ωστόσο, την Τετάρτη (6/1) άλλαξαν αντίστροφα και κέρδισαν τον επόμενο γύρο του κυπέλλου.

Ειδήσεις αγώνων: Ο Μπάρτρα (στάση), ο Γουίλιαν Καρβάλιο (μέσος) και ο Τεό (πτέρυγας) αποκλείστηκαν με τραυματισμούς. Ο Guido Rodriguez (μέσος) με κάρτες, ενώ ο Guardado (μέσος), ο Joaquin (μέσος) και ο Montoya (απάντηση) έμειναν εκτός Covid. Μετά από όλες αυτές τις απουσίες, προκύπτει ένα πρόβλημα στο μεσαίο σημείο του “Betis”. Ο Manuel Pellegrini κλήθηκε να δώσει επείγουσες λύσεις, έχοντας τώρα τον μοναδικό κόπτη για τον νεαρό Aquucu.

Πιθανή σύνθεση. Bravo, Emerson, Mendy, W. Ruiz, Miranda, Aquucu, Ruibal, Canales, Fekir, Lines, Lauren.

Ιστορικό: Τα τελευταία δέκα χρόνια, και οι δύο ομάδες έχουν κερδίσει τη μία στην Huesca και την ισοπαλία στην άλλη.