Σημείωσε 3 γκολ για την ΑΕΚ και το “DE ELLIN” για το υψηλότερο AEL. (φωτογραφίες)

Η AEL είναι στην κορυφή.

Η ομάδα της Dusan Kerkes σημείωσε ένα χατ-τρικ εναντίον της ΑΕΚ, εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Απόλλωνα και «κιτρίνισε» την κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Akoran στο 15ο λεπτό, και οι οικοδεσπότες απάντησαν με τους Babic (2) και Danilo.

Η 11η ποινή έχασε από την AEL λόγω καθυστερήσεων του Μαΐου.

Ο αγώνας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα և Αφού είχε μια καλή στιγμή με τον Naranjo στο 4ο λεπτό, όταν ο Ισπανός καθυστέρησε, παρακάμπτει τον Dradfoski και βγαίνει μόνος του εναντίον της Vozinia, άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό. Ο Haitley βρήκε τον Fernandez μόνο στα δεξιά, έκανε το σταυρό και ο Akoran έφτασε στο 1-0 με ένα σουτ από την περιοχή.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να ανταποκριθεί և Αφού «απειλούσε» τον Αντώνιο με ένα σουτ στο 28ο λεπτό, ωθώντας τον Τόνιο πίσω, κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι οκτώ λεπτά αργότερα. Πριν από έναν όμορφο συνδυασμό, η μπάλα έφτασε στον Riera, ο οποίος έκανε ένα αριστερό πέρασμα, και ο Μπάμπιτς “νίκησε” τον Ισπανό τερματοφύλακα από κοντά, καθιστώντας το 1-1, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο διπλό παιχνίδι, το παιχνίδι πέρασε χωρίς γύρους μέχρι το 59΄. Εκείνη τη στιγμή, η ομάδα της Λεμεσού ήταν εντελώς αγανάκτηση και πήρε το προβάδισμα. Ο Riera βρήκε τον Antonio, ο οποίος παρακάμπτει τον Tonio, χτύπησε ψηλά, οι αντίπαλοι πιάστηκαν μπροστά από τη γραμμή, αλλά η μπάλα έφτασε στον Danilo, ο οποίος το έκανε 2-1 από κοντά. Στην πραγματικότητα, τρία λεπτά αργότερα, οι «μπλε-κίτρινοι» κέρδισαν ένα σαφές πλεονέκτημα της νίκης, όταν ο Τόρες βρήκε τον Μπάμπιτς από τα δεξιά, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ από κοντινή απόσταση και έκανε το σκορ 3-1.

Για το υπόλοιπο του λεπτού, η ομάδα του Circassian έλεγξε το παιχνίδι, παρά τις προσπάθειες των παικτών της ΑΕΚ να ανταποκριθούν, διατηρώντας σχετικά εύκολα το προβάδισμά τους. Έτσι, η τελευταία σφύριγμα του Νικολάου Νεοκλέα τον βρήκε νικητή 1 և επιστροφή στην κορυφή του πίνακα αποτελεσμάτων, αν και το σκορ θα μπορούσε να ήταν υψηλότερο εάν ο Μάιος δεν είχε δώσει το σωστό κάθετο γκολ ένα πέναλτι στο τέταρτο λεπτό της καθυστέρησης.

ΕΞΕΛΙΞΗ Εξέλιξη συνάντησης από το SHOOTANDGOAL.

Εντεκα.

AEL:Vosinia, Teixeira, Abraham, d Drafkoski, Riera, Torres (85 ΄ Gazaryan), Antonio (80 ΄ Kerkes), Raso, Santos, Babic (78 ΄ Mae), Danilo.

Στο παγκάκι. Keravnos, Adamovich, Gazaryan, Kerkes, Mae, Papafotis, D. Avraam, Kiriaku, Maidevats.

NPP:Tonio, Antoniadis (46΄ Sutterden), Trujillos, Spirovsky (40΄ Haugen), Acora, Heitli, Fernandez, Gonzalez, Ioannou (53΄ Nanto), Naranjo (64΄ Florian), Makris (64).

Στο παγκάκιTwenkens, Thaddeus, Nantes, Torres, Saterden, Haugen, Florian, Constantine, Moisov.

Κίτρινες κάρτεςRiera / Spirowski, Acora, Ioannou, Heitley.