Σκληρή νίκη επί του Guerrero և Bensop

Ο Απόλλωνας αγωνίστηκε, αλλά 2: Το “Union” κέρδισε με σκορ 1 στο στάδιο “ir irio” στο παιχνίδι για το 26ο παιχνίδι του πρωταθλήματος. Τα “μπλουζ” της Λεμεσού αυξήθηκαν κατά τρεις βαθμούς σε 54 βαθμούς και βρίσκονται στην 3η θέση. Η ομάδα ENP παρέμεινε στους 24 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Apollo έλεγξε την μπάλα στην ομάδα του, δημιούργησε μερικές καλές ευκαιρίες, κυρίως με τον Bisesvar του Papunashvili, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει το σπίτι του Gatzky. Από την άλλη πλευρά, η Ένωση, η οποία είχε μια καλή ευκαιρία με τον Θεοδώρου, είχε καλή απόδοση στην αμυντική της λειτουργία և, όπως αναφέραμε, δεν ενώνει την έντονη πίεση των γηπεδούχων.

Στον αγώνα επιστροφής, ο Απόλλων άσκησε πίεση στην Ένωση, γύρισε το γκολ του αντιπάλου και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 69ο λεπτό. Μετά το κόρνερ του Μπέισσορ, ο Γκουρέρο ανέβηκε στην κορυφή και νίκησε τον Γκατσέφσκι 1-0 με κεφαλιά.

Η γηπεδούχος ομάδα της ένωσης είχε την μπάλα επιστροφής, την οποία έλαβαν. Ο Θεόδωρος κούνησε το κεφάλι του μέσα στο κουτί και η μπάλα αναπήδησε από τη σέντρα. Αυτός ο γύρος ελέγχθηκε από το VAR μετά το πρόστιμο του κεφαλιού του κυπριακού επιθετικού από τον ENP για το χέρι του Ρόμπερτς. Η εκτέλεση πραγματοποιήθηκε από τον Felipe, ο οποίος σημείωσε 1-1.

Στον επόμενο γύρο, ήταν η σειρά του Απόλλωνα να σκοράρει από το σημείο πέναλτι, αφού ο Μπαλάντζιτς προσκόλλησε στον Μπένσοπ. Ο ίδιος παίκτης που κέρδισε ανέλαβε την εκτέλεση և διορίστηκε 2. 1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.