Σκοτσέζοι κερδίζουν 10-0 στο πρώτο παιχνίδι της McLaren – Γκάνα Τελευταίες ειδήσεις ποδοσφαίρου, Ζωντανά σκορ, Αποτελέσματα

Η Caroline Weir σημείωσε ένα εξαιρετικό σόλο γκολ καθώς η Σκωτία έτρεξε στην Κύπρο

Οι γυναίκες της Σκωτίας κατάστρεψαν την Κύπρο 10-0 για να δώσουν τη νίκη του Στιούαρτ ΜακΛΑρ στον πρώτο του αγώνα ως προσωρινός προπονητής.

Οι προκριματικές ελπίδες για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα των Σκοτσέζων έληξαν πέρυσι, αλλά προχώρησαν μέσω του Erin Cuthbert.

Η Μάρθα Τόμας ήταν επικεφαλής της δεύτερης ομάδας επισκεπτών, η Κάρολιν Γουάιρ έφτασε στην τρίτη θέση και οι Κρίστι Χάνσον και Κούμπερτ σημείωσαν περαιτέρω γκολ πριν από το ημίχρονο.

Η Lizzie Arnot, η Claire Emslie, η Jane Ross, δύο φορές και ο Thomas χτύπησαν όλοι για τους επισκέπτες στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Σκωτία, η οποία σημείωσε τελευταία διπλή φιγούρα σε ήττα 10-0 της πΓΔΜ το 2015, είχε ανοίξει την εκστρατεία του Ομίλου Ε με νίκη οκτώ γκολ επί της Κύπρου στο Εδιμβούργο.

Και ολοκληρώνουν τους αγώνες τους εναντίον της Πορτογαλίας στο Στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλου την Τρίτη (15:10 GMT).

Αντίδραση & όπως συνέβη Το McLaren παίρνει προσωρινή χρέωση των Σκωτσέζων

Ο Shelley Kerr έφυγε από τον ρόλο του προπονητή στα τέλη του περασμένου έτους μετά από τρεις διαδοχικές ήττες 1-0 που έληξαν τις πιθανότητες της Σκωτίας να φτάσει σε ένα τρίτο μεγάλο τουρνουά στη σειρά.

Και, με τη διοίκηση της McLaren να επιβλέπει τους τελικούς προκριματικούς στη Λάρνακα, η ομάδα ήταν αποφασισμένη να συλλάβει την κακή τους φόρμα από το off στο AEK Arena.

Ο Hanson έσπασε αριστερά και πέρασε για τον Cuthbert να εφαρμόσει ένα φινίρισμα με τα πόδια.

Η Αντριά Βιολάρη σχεδόν ισοπέδωσε για τους οικοδεσπότες, το σουτ από τη δεξιά πλευρά του κουτιού χτύπησε την αντίθετη θέση.

Η Σκωτία εγκαταστάθηκε και ο Άρνοτ παρείχε το σταυρό για τον ανώνυμο Τόμας για να επιστρέψει στο σπίτι, και μετά ο Γουάιρ έλαβε το πέρασμα του Κούμπερτ, έφτασε μακριά από δύο αμυντικούς και ανέβασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα Μαρία Ματθαίου.

Η Cuthbert επέστρεψε την εύνοια για τον Hanson, βάζοντας την μπάλα στο δρόμο της καθώς προχώρησε προς τα εμπρός και έπεσε στη δεξιά γωνία για το πρώτο της γκολ στη Σκωτία.

Η Σκωτία νόμιζε ότι είχε άλλη όταν ο Άρνοτ έφτασε, αλλά η σημαία οφσάιντ είχε υψωθεί, δίνοντας στους Κύπριους ανάπαυλα.

Δεν κράτησε πολύ, όμως, καθώς ο Χάνσον αναγκάστηκε να σώσει από τον Ματθαίου, έπειτα έσπρωξε τον Κούμπερτ για να σπάσει ένα σουτ μέσα από τη λαβή του τερματοφύλακα.

Ο Κυπριακός τερματοφύλακας έκανε καλύτερες στιγμές αργότερα, κερδίζοντας την προσπάθεια του Cuthbert για μια γωνία.

Ο ρυθμός έπεσε μετά το μεσοδιάστημα καθώς και οι δύο πλευρές έκαναν υποκαταστάσεις, αλλά η Cuthbert ήταν και πάλι ο καταλύτης για την έκτη Σκωτία, με το σταυρό της από την Arnot από κοντά.

Ο υποκατάστατης Emslie εφάρμοσε την τελευταία πινελιά σε ένα σταυρό Arnot για τον αριθμό επτά.

Ο Ρος, ο οποίος είχε επίσης βγει από τον πάγκο, υπέστη βλάβη από τη Βικτώρια Ζάμπα και έριξε στο σπίτι την ποινή που προέκυψε.

Ο Thomas έκοψε από τα αριστερά πριν νικήσει τη Matthaiou στο κοντινό της στύλο, και στη συνέχεια ο Ross κούνησε το δεύτερο γκολ της μετά από ένα σταυρό από τη Natalie Ross.

Η ομάδα της McLaren συνέχισε να πιέζει για γκολ και ο Arnot και ο Ross αρνήθηκαν από τον Matthaiou στα τελικά στάδια.

Παίκτης του αγώνα – Erin CuthbertΗ διπλή βαθμολογία Ο Cuthbert ήταν ατυχής που δεν πήρε ένα hat-trick και παρείχε επίσης ασίστ για τρία γκολ. Τι είπαν;

Προσωρινός προπονητής της Σκωτίας, Stuart McLaren είπε στο BBC Radio Scotland: «Είμαι χαρούμενος άντρας, μετά από αυτή την παράσταση και αυτό το αποτέλεσμα. Προκάλεσα τους παίκτες να πάνε και να υπενθυμίσουν σε όλους πόσο καλοί είναι.

«Ζητήσαμε από τους παίκτες να έχουν λίγο περισσότερη πεποίθηση και να είμαστε λίγο πιο αδίστακτοι μπροστά από το γκολ. Προφανώς το έκαναν με τη βαθμολογία 10 γκολ στα 90 λεπτά.

“Η ευχάριστη πτυχή για μένα ήταν κυρίως ότι δεν τα άφησαν για τα 90 λεπτά. Υπάρχει πραγματική αποφασιστικότητα να βεβαιωθούμε ότι αυτή είναι η αρχή του επόμενου σταδίου.

Πηγή: bbc.com