Σοβαρές παραβιάσεις, κάρτες հետ με τον νικητή της κλήρωσης … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Η ισοπαλία με 0-0 τερμάτισε το εξαιρετικό ντέρμπι του Apollon Ե AEL στο Στάδιο Irio, το οποίο δεν είναι ευνοϊκό για οποιαδήποτε ομάδα να κερδίσει τον τίτλο.

Το παιχνίδι αποδείχθηκε δύσκολο, με μερικές παραβιάσεις και λίγες ευκαιρίες και για τους δύο οικοδεσπότες. ” Με ισοπαλία, η AEL σημείωσε 59 βαθμούς, παραμένοντας δεύτερος και ο Apollon έφτασε τους 56, παραμένοντας τρίτος.

Προφίλ παιχνιδιού.

Για να υπερασπιστούν πρώτα την πλάτη τους και μετά να επιτεθούν, και οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με σοβαρές παραβιάσεις και παραδόθηκαν στο κεντρικό παιχνίδι.

Μετά από τα πρώτα δέκα λεπτά, η AEL πήρε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά παρά την ανωτερότητά της, δεν βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα.

Με τη σειρά του, ο Απόλλωνα προσπάθησε να σκοράρει στην αντεπίθεση και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο 27ο λεπτό από το σουτ της Πίττα, που εξουδετέρωσε τη Βοζινία.

Στο 45ο λεπτό, ο Απόλλωνας βρήκε νέα ανάσα μπροστά από το σκορ, αλλά ο βοηθός έδειξε οφσάιντ, ακυρώνοντας την πύλη του «Ναυτικού», μια απόφαση επιβεβαιωμένη από το VAR.

Ειδικότερα, μετά το κόρνερ της ΑΕΛ, οι παίκτες του Απόλλωνα έφυγαν γρήγορα από την αντεπίθεση, ο Πίττας πέρασε τη μπάλα στον Ντάμπο, ο οποίος γύρισε στον Μάρκοβιτς, ο οποίος σημείωσε 0-1.

Μετά το γκολ, ο βοηθός διαιτητής σήκωσε τη σημαία κατά τη διάρκεια του πρώτου περάσματος στην οφσάιντ θέση του Ντάμπο, η οποία επιβεβαιώθηκε από τη VAR, ως αποτέλεσμα της οποίας ο στόχος ακυρώθηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμμετέχουν στο κεντρικό παιχνίδι με σκληρά σημάδια, τα οποία δεν ατιμώρησαν ο διαιτητής, ο οποίος έδωσε πολλές κίτρινες κάρτες.

Στην πραγματικότητα, μετά από το λάθος του Saketi εναντίον του Anthony Georgiou, προέκυψε μια σύγκρουση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

Στο 81ο λεπτό, η ΑΕΛ έχασε την τεράστια ευκαιρία να σκοράρει ένα γκολ, για να ανοίξει το σκορ, όταν ήταν ανυπεράσπιστο, από το ύψος της ποινής, έστειλε την μπάλα ψηλά.