Στην Ελλάδα, ο Παναθηναϊκός είναι το αφεντικό.

Μπορεί να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα στην Ευρωλίγκα, αλλά στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είναι ο απόλυτος ηγέτης, κάτι που επιβεβαίωσε επίσης στο κορυφαίο ντέρμπι με τον Λαύριο. Από την αρχή του αγώνα, οι “πράσινοι” έπαιξαν κυρίαρχο μπάσκετ, κερδίζοντας εύκολα 105-69, “σφραγίζοντας” την πρώτη θέση στην κανονική σεζόν, καθώς έχουν λιγότερους τρεις αγώνες.

Οι Ιωάννης Παπαπέτρου և Ντίνος Μήτογλου ήταν οι ηγέτες του Παναθηναϊκού και ο Ντέβιν Ντέιβις ξεχώρισε από το Λαύριο.

ΜΙ: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ Ο αγώνας ξεκίνησε καλύτερα, և 3 “αποδείχθηκε 15-7, και σε 7 οι φιλοξενούμενοι το μείωσαν σε” 17-15 “.

Οι Πράσινοι απάντησαν με μια σειρά 9-0 στις 26-15 στις 9, 28-18 πριν από το τελευταίο παιχνίδι της περιόδου. Στο 13ο λεπτό, το “τριφύλλι” σώθηκε από 32-20, και στο 14ο λεπτό. Στο 16ο λεπτό, η διαφορά για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ έφτασε τους 20 πόντους (45-25) και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 55-35. Στο 23ο λεπτό, οι “πράσινοι” σώθηκαν με σκορ 64-39, και στο 24ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι μειώθηκαν σε 68-47. Στις 26, το “τριφύλλι” απέφυγε με σκορ 72-48 και έκλεισε τα τελευταία δέκα λεπτά με σκορ 81-57.

Όπως καταλαβαίνετε, η τέταρτη περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστική. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κέρδισε άνετα 105-69.

Δέκα λεπτά. 28-18, 55-35, 81-57, 105-69: