Στην Ευρώπη, οι αθλητές μας έπαιξαν ξανά εξαιρετικό βόλεϊ το σαββατοκύριακο. Διεθνή νέα

Η σχετική έκθεση είναι η ακόλουθη από τον επίσημο ιστότοπο του ΕΟΠΕ. “Το Volleyball.gr παρουσιάζει τις δράσεις Ελλήνων αθλητών που αγωνίζονται σε πρωταθλήματα στο εξωτερικό. Οι διεθνείς παίκτες βόλεϊ εντυπωσιάζονται από την παρουσία τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα · στην πραγματικότητα, οι περισσότεροι αγωνίζονται για το πρωτάθλημα και τα κύπελλα.

Dima Filipov – Ελβετία

Το “Amrsville” του Dima Filipov διπλασίασε τις νίκες εναντίον της “Λουκέρνης” στα πλέι οφ. Με το ελληνικό κλειδί μεταφοράς, η Amrsville κέρδισε επίσης εκτός έδρας, 0-3, καθιστώντας την 2η στα προημιτελικά του ελβετικού πρωταθλήματος. 2:

Andreas Frangos – Βέλγιο

Τίτλος για τον Andreas Frango և Sleep Roseral. Η ελληνική ομάδα νίκησε τον Masike 3-1 στον τελικό του Βελγικού Κυπέλλου, συνεχίζοντας μια εντυπωσιακή σειρά στο ίδρυμα. Συγκεκριμένα, ο Roseral κέρδισε το Βελγικό Κύπελλο για έκτη συνεχόμενη χρονιά, οπότε ο Αντρέας Φράγκος πρόσθεσε έναν ακόμη τίτλο στους κατόχους του.

George’s Petreas – Γαλλία

Η νίκη στο χέρι του χάθηκε από τον Giorg orgos Petreas Poitier στο παιχνίδι με τον Nantes Reese. Η ομάδα της κεντρικής ομάδας της Ελλάδας ήταν ηγετική με 0-2 σετ, και στην αρχική σειρά – Τζωρτζ Βορ Πέτρεας. Ωστόσο, η κατάσταση άλλαξε, անտ Ο Νάντης Ρέζεν έκανε τη νίκη με 3-2. Ο Petreas είχε καλή παρουσία στο παιχνίδι, κερδίζοντας 7 πόντους.

Anestis Dalakuras – Ισπανία

Η “Μπαρτσελόνα” του Ανέστη Νταλακούρα έχασε 1-3 στο παιχνίδι με τη Μάλαγα. Ο Anestis Dalakuras έπαιξε σχεδόν ολόκληρο το παιχνίδι, σημειώνοντας 5 πόντους (2 μπλοκ), αλλά στο τέλος η ομάδα του δεν μπόρεσε να κερδίσει πόντους από αυτό το παιχνίδι και παρέμεινε στην «επικίνδυνη ζώνη» του τραπεζιού του τουρνουά.

Αθηνά Παπαφωτίου – Γερμανία

Η Αθηνά Παπαφωτίου είχε ένα «διάλειμμα» στο παιχνίδι «Στουτγκάρδη» – «Ερφούρτη». Η “Στουτγκάρδη” επικράτησε εύκολα με σκορ 3-0, παραμένοντας στη 2η θέση του τουρνουά, ωστόσο, η ελληνική μεταφορά δεν έπαιξε λόγω ξεκούρασης.

Μαρία Γενίτσαρη – Γερμανία

Ο Σουλ κέρδισε μια πολύ σημαντική νίκη με 3-0 επί της Άσα. Η Μαρία Γενισταρίδη σημείωσε αμετάβλητα σημεία και στα τρία σετ του αγώνα.

Ina στο Lambrus – Γαλλία

Η Ίνα Λαμπρούσι έκανε πολύ καλά τη νίκη του Μιλούζ επί του Αγίου Ραφαήλ. Ο Μιλούζ κέρδισε 1-3 χωρίς μεγάλη δυσκολία, παραμένοντας στην κορυφή του τραπεζιού του τουρνουά. Η Ina Lambrusi έπαιξε σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα, κερδίζοντας 6 πόντους.

Άννα Σπάνου – Γαλλία

Η Άννα Σπάνου Μπεζιέρ κέρδισε σημαντικές νίκες στο CEV Cup ությունում French Championship. Σε έναν δύσκολο αλλά πολύ σημαντικό αγώνα, ο Bezier νίκησε τον Galatasaray 3-2 στον πρώτο ημιτελικό του CEV Cup, κερδίζοντας ένα μικρό πλεονέκτημα για τον τελικό. Η Άννα Σπάνου συμμετείχε στο δεύτερο και τρίτο σετ, σημειώνοντας έναν βαθμό.

Πριν από το Σάββατο προηγήθηκε η νίκη των Beziers με 3-0 επί της Istres στο γαλλικό πρωτάθλημα. Ο Ισπανός έπαιξε στο δεύτερο և τρίτο σετ և με 2 πόντους και πήρε 2 πόντους για την ομάδα του, 3 πόντους μακριά από τον πρωταθλητή Μιλούζ.

Olga Stransali – Πολωνία

Υπέροχο Σαββατοκύριακο για την Όλγα Στρανσάλι, η οποία κέρδισε το Πολωνικό Κύπελλο με την αστυνομία του Χέικ. Μόλις δύο μήνες μετά την πολωνική εθνική ομάδα, ο Stranzali, εκτός από τα διαδοχικά MVPs του, ανέβασε τώρα το Πολωνικό Κύπελλο μετά από νίκη 3-1 επί του Lodz στον τελικό. Ο Έλληνας πτέρυγας έλαβε μέρος σε ολόκληρο τον αγώνα και σημείωσε 4 πόντους

Sofia Cosma – Ελβετία

Η Σόφια Κοσμά γιόρτασε τη νίκη του δεύτερου προημιτελικού με την ομάδα σκακιού “Saftauzen” στο παιχνίδι του πλέι οφ του ελβετικού πρωταθλήματος κατά της VFM. Ο Κόσμα μπήκε στο δεύτερο և τρίτο σετ του παιχνιδιού, σημείωσε 1 πόντο, συνέβαλε επίσης 2-3 στη δύσκολη νίκη της ομάδας του. Τώρα ο Shafthausen θέλει άλλη νίκη να προχωρήσει στους ημιτελικούς.

Μανωλίνα Κωνσταντίνου – Ουγγαρία

Η Μανωλίνα Κωνσταντίνου ξεκίνησε επίσης σε ένα καλό ξεκίνημα στα πλέι οφ με τον Bekescaba, ο οποίος κέρδισε εύκολα το SZBBRA 3-0. Η Κύπρος αθλητής team η ομάδα της δεν είχε καμία δυσκολία σε κανένα σημείο του αγώνα և 25-19, 25-20 և 25-22 έκανε το πρώτο βήμα των προκριματικών.

Κατερίνα Γιώτα – Ουγγαρία

Ξεκινήστε με τις νίκες των Ελληνοκυπρίων στα πλέι οφ του Ουγγρικού Πρωταθλήματος. Η δύσκολη νίκη της Katerina Gi otta για το “Vassa” στο παιχνίδι με το “Wipest” 3-2. Ο Vasas ήταν δύο φορές πίσω από τα σετ, αλλά έφτασε στο αποκορύφωμά του στο τέταρτο σετ, το οποίο έληξε 34-32, το παιχνίδι έληξε σε ένα tiebreak. Εκεί, το ελληνικό κέντρο won η ομάδα του κέρδισε, χάρη στο 15-11 στο πέμπτο σετ, առաջին η πρώτη από τις δύο νίκες χρειάστηκε να προχωρήσει μαζί στους ημιτελικούς.

Caterina Zak Achaeo – Ιταλία

Πολύ καλή απόδοση από την Κατερίνα Χάι Ακχάι, παρά το ότι ο Κούνεο έχασε 3-1 από τον Μπουστό Αριζόνα. Το κέντρο της Κύπρου έπαιξε καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα, σημειώνοντας 7 πόντους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τον Κούνεο, ο οποίος, παρά τη νίκη του πρώτου σετ, έχασε τα επόμενα τρία.

Αντι Βασιλαντωνάκι, Στέλλα Χριστοδούλου – Τουρκία

Η τέταρτη νίκη του Aydin στη σειρά, και πάλι με μια εκπληκτική παράσταση από δύο Ελληνίδες. Προς το “Sarigier” 3: Στη νίκη 1 πόντων, το “Αντι Βασιλαντωνάκι” σταμάτησε στα 27 πόντους και πήρε ξανά το προβάδισμα. Η Στέλλα Χριστοδούλου φαινόταν επίσης πολύ καλή, η οποία ήταν βασική σε ολόκληρο το παιχνίδι. Λίγο πριν το τέλος της κανονικής σεζόν, ο Ayd իոնn παραμένει στην 7η θέση στο τραπέζι τουρνουά.

Αλεξία Καλανταρίδου, Σωτήρης Γκότσης – Φινλανδία

Ο Σωτήρης Γκότσης եք Η Αλεξία Καλανταρίδου Ορπο υπέστη δύο ήττες το σαββατοκύριακο. Αρχικά, η OrPo έχασε 3-0 από τον Polki Kusamo στο παιχνίδι του Σαββάτου, σημειώνοντας 5 πόντους εναντίον του Kalantaridu. Την επόμενη μέρα, ο OrPo γνώρισε τον Ροβανιέμι σε ένα πολύ πιο ανταγωνιστικό εκτός έδρας παιχνίδι. Η ομάδα του Έλληνα προπονητή έχασε καλά, 3-2, και ο Καλανταρίδου ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες στην ομάδα του με 10 πόντους. Το OrPo βρίσκεται στην 5η θέση στο τραπέζι τουρνουά, μόλις ένα σημείο μπροστά από την Liga Polki.

Μαρία Οικονίδου, Λαμπρινή Κωνσταντινίδου – Ισραήλ

Το ελληνικό ντουέτο συνεχίζει τις πολύ καλές παραστάσεις του στη Μακάμπι Χάιφα, παρά τα ανεπιτυχή αποτελέσματα της ομάδας. Η “Μακάμπι Χάιφα” έχασε 3-0 από τον πρωταθλητή “Χάποελ Σάμπα”, αλλά “Οικονίδου” και “Κωνσταντινίδου” έπαιξαν υπέροχα. Η Λαμπρίνη Κωνσταντινίδου, που ήταν το κύριο πέρασμα της Μακάμπι σε όλο το παιχνίδι, σημείωσε 4 πόντους, βοήθησε πολύ στην οργάνωση και η Μαρία Οικονίδου, με 12 πόντους, ήταν ένας από τους κορυφαίους σκόρερ του αγώνα.

Nasia Liagi – Ισπανία

Η Nasia Liagi έκανε πολύ καλά στο παιχνίδι εναντίον του “Cartagena” στη νίκη του “Emve”. Το “Emeven” κέρδισε 3-0, աս Η Nasia Liagi σημείωσε 17 πόντους και έγινε ο καλύτερος επιθετικός του παιχνιδιού. Η Emeve είναι σήμερα ένατη στο τραπέζι του πρωταθλήματος և φαίνεται να αποφεύγει την ανατροπή μέχρι στιγμής.