Στον ημιτελικό, ο Keravnos ShootandGoal

Ο Κεράβνος νίκησε τον Στάδιο Ελευθερίας Τάσου Παπαδόπουλου, νικώντας το ETHA 78-67, για να προκριθεί στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Μπάσκετ ΟΠΑΠ.

Ο Andre Williamson έγινε ο MVP του αγώνα με 22 πόντους (10 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Στα πρώτα δέκα λεπτά, και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο 7ο λεπτό, ο Χάντσον έκανε το σκορ 14. 10 για την ETHA και ο Keravnos ισοφάρισαν τα καλάθια του Στυλιανού և Ρόρι στο 8ο λεπτό (14-14). Στο 9ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα τριών πόντων του Ignatovsky 19-16, ενώ στην αρχή του δεύτερου τριμήνου, ο Hudson είχε προβάδισμα πέντε πόντων (21-16)

Για το υπόλοιπο της δεύτερης περιόδου, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς. Στο 19ο λεπτό, ο Κυριακίδης σκόραρε τρεις πόντους για τους οικοδεσπότες, 36-36, και ο Κεράβνος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με τα δύο καλάθια του Ουίλιαμσον, με τέσσερις πόντους (36-40).

Στο 25ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ήταν τρεις πόντοι μπροστά από τον Στυλιανό με δύο πόντους (42-52) και ο Κέραβνος κράτησε τη διαφορά οκτώ (53-61) με δύο διαφορές στο 29ο λεπτό. – Δείκτης από τον Rory. Πριν από το τέλος του τρίτου τριμήνου, η ETHA είχε σημειώσει δύο ή τρεις πόντους εναντίον της Pulitas և K. Με Orphan և μειωμένη 61-59.

Στο τέταρτο τέταρτο, η ETHA μπήκε στο καλάθι του Χάντσον, δένοντας το 61-61, μετά ο Κεράβνος έφτασε μια σειρά από επτά πόντους και οι δύο πόντοι του Κινγκ έφτασαν στο 33 με 68-61 για τον Στρόβολο. Από εκείνη τη στιγμή, οι “κόκκινοι-κίτρινοι” κρατήθηκαν μπροστά από το σκορ και τελικά προκρίθηκαν με νίκη 78-67.

ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ. 21-16, 36-40, 59-61, 67-78: