Στο δεύτερο, η “Βαυαρία” “ξύπνησε” και έπλασε τον Μάιντς

Η σοφία είναι ότι χρειάζονταν… Αλλά όταν «ξύπνησε», ο «Βαυαρία» στο Μόναχο δελεάστηκε «Μάιντς» և πέτυχε μια εύκολη τελική νίκη, 5-2, στο παιχνίδι που τερμάτισε το 14ο παιχνίδι της Μπουντεσλίγκα.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Βαυαρικοί ήταν 2-0, και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, απείλησαν το τρίτο. Αλλά όταν σημείωσαν το πρώτο γκολ με τον Kimich στο 50ο λεπτό, τίποτα δεν τους σταμάτησε. Σημείωσαν συνολικά πέντε γκολ σε 33 λεπτά, σημειώνοντας τρεις πόντους, φέρνοντας τους 33 και επιστρέφοντας στην κορυφή. Ο Μάιντς υπέστη τη 10η ήττα του σε 14 παιχνίδια και παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 6 πόντους.

Παιχνίδι:

Η κύρια απειλή ήταν ο Μάιντς στο 5ο λεπτό του αγώνα ενάντια στον Μπουρκάρντ, αλλά η αντίδραση του Νόιερ ήταν αποτελεσματική. Στο 9ο λεπτό, η “Βαυαρία” “απάντησε” με τον Sane, αλλά την τελευταία στιγμή, ο Damen οδήγησε πριν περάσει τη μπάλα. Οι Βαυαρικοί έλεγξαν την μπάλα, και στο 16ο λεπτό ήταν η σειρά του Τολίσσο να χάσει μια σημαντική ευκαιρία. Ο Γάλλος ήταν ο κύριος χαρακτήρας στο 28ο λεπτό, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να δείξει σωστά.

Ωστόσο, στο 32ο λεπτό, οι πρωταθλητές σημείωσαν στο όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι. Μετά από μια μακρά μπάλα, ο Burkard εμφανίστηκε μπροστά από τον Noyer oy με ένα ισχυρό σουτ που έκανε το σκορ 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Lewandowski δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Demen, τα οποία «ήρθε ξαφνικά» και οδήγησαν στη γωνία. Στο 41ο λεπτό, ο Μάιντς διπλασίασε σχεδόν το γκολ του, αλλά ο Neuer δυσκολεύτηκε να κυνηγήσει τον Caeson, αλλά τρία λεπτά αργότερα, πέτυχε με ένα σουτ του Huck, αφού έσπασε τον Brosinski.

Μετά την αποφυγή 3-0 της Λάχα στο 48ο λεπτό, η “Βαυαρία” στο Μόναχο έκλεισε το 50ο λεπτό με κεφαλιά από τον Κίμιτς, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Sane ολοκλήρωσε το παιχνίδι με ένα μεμονωμένο σουτ έξω από το κουτί. Ο αγώνας ήταν τόσο απλός, ին Στο 59ο λεπτό, ο Μάιντς σκόραρε και πάλι το τρίτο γκολ με τον Κέζον, του οποίου το σουτ σταμάτησε τη θέση.

Στο 66ο λεπτό, το γκολ των Βαυαρών ακυρώθηκε, καθώς ο Ντέιβις ήταν εκτός παιχνιδιού και το επόμενο λεπτό, ο Γκναμπρί έχασε την τεράστια ευκαιρία 3-2 3, τελικά, συνέβη με τον Σούλε στο 70ο λεπτό. Έξι λεπτά αργότερα, ο Gnabri απέτυχε σε αυτόν τον τομέα, και ο Lewandowski “έγραψε” 4-2 από το σημείο πέναλτι, βάζοντας το σημάδι του στην προφανή νίκη της ομάδας του. Ο Πολωνός έβαλε το «πάγο στην τούρτα» στο 83ο λεπτό μετά από ένα γκολ που πέρασε από τον Μίλερ με τον ακροβατικό, κάνοντας το σκορ 5-2.