Στο δεύτερο, ο Παναθηναϊκός “ασφυξία” με τον σούπερ Bray

• Επιδεικνύοντας εξαιρετικά αποτελέσματα στο ντεμπούτο του TJ Bray, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε τον καθαρισμό 94-72 του Άρη στην ΟΑΚΑ με ένα σημείο καμπής στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Πράσινοι έπαιξαν χωρίς τη νέα τους μεταγραφή, ο Mario Hezonia, ο οποίος αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του εναντίον της Μπαρτσελόνα την Τρίτη, με τους τραυματίες Nemanja Nedovic και Howard Sand-Ross, που έχουν μείνει εκτός των προπονητών του Katas. Φυσικά, ο Άρης απουσίαζε επίσης, έπαιξε χωρίς τον Μίλο ich ագ Dragic ich ich.

Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, το ντεμπούτο των «πράσινων» έγινε από τον TJ Bray, ο οποίος έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει μόνο στο ελληνικό πρωτάθλημα, δεδομένου ότι έχει ήδη παίξει στην Ευρωλίγκα υπό τα χρώματα της Bayern և Lefteris Mantzukas.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 6-3 στον αγώνα, 2 ‘, με προβάδισμα 7-6 στο επόμενο λεπτό. Στα μέσα του τριμήνου, το σκορ ήταν 11-8 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, την 6η η «κίτρινη» πήρε ξανά το προβάδισμα 12-12. Στο 9ο λεπτό, ο Άρης ήρθε στον αέρα με πέντε πόντους (14-19), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων (19-19). Στο 14ο λεπτό, οι “πράσινοι” απέφυγαν 30-23, με τρεις πόντους από τους Bray και Mitoglu, ով από τον Bentil, αλλά στο 15ο λεπτό, ο Άρης το μείωσε σε 30-28.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αύξησε την ταχύτητά του և έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 43-34 και στο 24ο λεπτό απέφυγαν με σκορ 53-36.

Οι «πράσινοι» φάνηκαν να «καθαρίσουν» τον αγώνα, και στο 25ο λεπτό πήραν είκοσι πόντους (59-39). Η τρίτη δεκαετία τελείωσε με σκορ 70-48 υπέρ του “τριφυλλιού”.

Η τέταρτη περίοδος ήταν πιο διαδικαστική. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε μια άνετη νίκη με σκορ 94-72.