Στο Ιταλικό Κύπελλο, η Ίντερ νίκησε το Μιλάνο 2-1 για να φτάσει στους ημιτελικούς

Στο ποδόσφαιρο, η Ίντερ νίκησε το Μιλάνο 2-1 στον προημιτελικό του Ιταλικού Κυπέλλου.

Στους προημιτελικούς του κυπέλλου, στο ντέρμπι του Μιλάνου, οι ανταγωνιστές της Inter και του Μιλάνου συναντήθηκαν στο Στάδιο Giuseppe Meazza.

Στο 31ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου του παιχνιδιού, ο φιλοξενούμενος Μιλάνο πήρε το προβάδισμα 0-1 με το γκολ που σκόραρε ο Σουηδός αστέρας επιθετικός Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς.

Στις τελευταίες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ibrahimovic και ο επιθετικός της Inter, Romelu Lukaku, διαφωνούν σκληρά στο Μιλάνο, ο διαιτητής του αγώνα, Paolo Valeri, έδειξε και στους δύο παίκτες μια κίτρινη κάρτα.

Το πρώτο μισό του αγώνα τελείωσε με την υπεροχή του Μιλάνου

Στο 58ο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, ο Zlatan Ibrahimovic είδε μια κόκκινη κάρτα από τη δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγω φάουλ εναντίον του αντιπάλου του, αφήνοντας την ομάδα του Μιλάνο 10 άτομα στο γήπεδο.

Αφού η κόκκινη-μαύρη ομάδα έλειπε ένα άτομο, η Ίντερ αύξησε τις επιθέσεις της. Στο 70ο λεπτό, ο διαιτητής Valeri έδωσε μια απόφαση ποινής με τη βοήθεια του VAR στη δράση του Leao εναντίον της Interli Barella. Ο Romelu Lukaku, ο οποίος μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ στο 71ο λεπτό, εξισορρόπησε το σκορ.

Στο 76ο λεπτό, ο διαιτητής του αγώνα, Valeri, τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον τέταρτο διαιτητή Daniele Chiffi.

Παρόλο που η Ίντερ είχε τις ευκαιρίες στο Μιλάνο τις τελευταίες στιγμές, ο Ρουμάνος τερματοφύλακας των ερυθρόλευκων Ταταρούσανου δεν επέτρεψε το γκολ.

Μπλε-μαύροι, ο στόχος που ψάχνουν για 90 + 7. Βρήκε ένα ελεύθερο λάκτισμα με τον Christian Eriksen στο λεπτό και προχώρησε 2-1 με λίγο χρόνο πριν από το τέλος του αγώνα.

Ο Ίντερ, ο οποίος ανέβηκε στους ημιτελικούς νικώντας τον αντίπαλό του Μιλάνο 2-1 στο ντέρμπι, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Γιουβέντους-Σπαλ στους ημιτελικούς.

Εν τω μεταξύ, ο μαχητής ποδοσφαιριστής Hakan Çalhanoğlu, ο οποίος έτρεξε την μπάλα στο Μιλάνο, δεν συμπεριλήφθηκε στην ομάδα αυτού του αγώνα επειδή ήταν Kovid-19.

Στους προημιτελικούς του Ιταλικού Κυπέλλου, οι Αταλάντα-Λάτσιο και Γιουβέντους-Σπαλ θα παιχτούν σήμερα και η Νάπολη-Σπέτσια θα παίξει αύριο.

Ημερομηνία ενημέρωσης: 27 Ιανουαρίου 2021, 11:15