Στο τέλος του “θρίλερ”, περνάμε στον 5ο τελικό.

Ο Κεράβνος “έσπασε” την έδρα της Πετρολίνας ΑΕΚ, κερδίζοντας μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι 75-72 στο “Kision”, εξισώνοντας τη σειρά των τελικών του ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ. Έτσι, ο πρωταθλητής της σεζόν 2020-21 θα βγει από τον πέμπτο αγώνα, ο οποίος θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη (21/04, 19:00) στο γήπεδο “Κώστας Παπαηλινάς”.

Ο Μπράντον Ρόσελ έγινε το MVP του αγώνα με 28 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ο Αντρέ Ουίλιαμσον ξεχώρισε με 20 πόντους (οκτώ σουτ, 2 ασίστ).

Κατά τη διάρκεια των πρώτων δέκα λεπτών, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να δραπετεύσει:: είναι αξιοσημείωτο ότι η μεγαλύτερη διαφορά ήταν στα τρία συνεχόμενα σημεία με τη διαφορά του σκορ. Η περίοδος έληξε με τους τρεις πόντους της Rosell, οι οποίες έδωσαν στον Κεράβνο έναν βαθμό (22-23).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Στρόβολου ξεκίνησε με τρεις πόντους, ένα σουτ του Στυλιανού (22-26), ενώ στο 15ο λεπτό, η ομάδα του Ρόσελ έκανε τη διαφορά συν πέντε (30-35). Ακολούθησε η σειρά της ΑΕΚ, η οποία πήρε το προβάδισμα από τον Μαντοβάνη στο 18ο λεπτό (37-35). Οι «κίτρινοι-πράσινοι» ήταν μπροστά μέχρι το 19ο λεπτό, κάνοντας 40-37 με τη διάταξη του Παντελή. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τρεις πόντους από τον Rosell και δύο πόντους από τον Williamson εξ ονόματος της Lightning (40-42).

Στο 25ο λεπτό, με τη βοήθεια του Williamson, οι δύο ομάδες χωρίστηκαν με τέσσερις πόντους (47-51), και στο 27ο λεπτό, η ANC εξισώνει το σκορ με το σουτ του Snyder (53-53). Η ομάδα της Λάρνακας έκλεισε τα τρίτα δέκα λεπτά με διαφορά ενός βαθμού (58-57).

Στο 35ο λεπτό, ο Ρόσελ έδωσε στους επισκέπτες ένα πλεονέκτημα έξι πόντων (62-68), και στο 36ο λεπτό, η ΑΕΚ μείωσε τον Παντελή κατά τρεις βαθμούς σε 67-68. Στο 39ο λεπτό, οι οικοδεσπότες πήραν το προβάδισμα με τρεις πόντους από τον Snyder (72-71), και η ροζ κάρτα δόθηκε τελικά στον Στροβολιώτη 75-72, μετά από τέσσερις πόντους από τη Rosell στο τελευταίο μισό λεπτό.

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 22-23, 40-42, 58-57, 72-75