Τέσσερα γκολ: κόκκινο, VAR και ισοπαλία

Ο Ανόρθωση και ο Απόλλων αναμένεται να ισοφαρίσουν 2-2 σε ένα δραματικό επεισόδιο που σίγουρα θα έχει το τρίτο ημίχρονο. Ομάδα Λεμεσού 2: Κέρδισε προβάδισμα 0-0 χάρη στα γκολ του Ντινγίνι, αλλά η επιστρέφοντας ομάδα της Αμμοχώστου εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα για να ισοσταθμίσει με τον Okriasvili և Kvilitaya. Η VAR εντόπισε δύο πιθανές φάσεις. Η κόκκινη κάρτα του Rier στα 19 και η ποινή της Ανόρθωσης στο 79.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το κύριο πρόγραμμα των δύο προπονητών ήταν χαμένο. Το γκολ του Apollon στο 10ο λεπτό հետո Μετά την παρέμβαση του VAR, η κόκκινη κάρτα του Grier στο 19ο λεπτό άλλαξε τα πάντα στο ντέρμπι.

Ο Απόλλων βγήκε πιο δυνατός, χαρούμενος που σκόραρε στην πρώτη του επίσκεψη στη Λόρια. Ο Πίττας γύρισε τη μπάλα στον Ντινίν από τα δεξιά, και ο τελευταίος έστειλε το δίχτυ 0-1 με μια «μαγική» πινελιά.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στο μέγεθός του, ωστόσο, στο 19ο λεπτό η σκηνή μετατράπηκε σε … μπούμερανγκ. Ο Gerier χτύπησε τον Kaltsas στο πρόσωπο με τον αγκώνα του. Παρά το γεγονός ότι ο Timothy Christofi τιμώρησε τον παίκτη Apollo με κίτρινη κάρτα, το VAR είχε την αντίθετη άποψη. Ο διαιτητής, αφού εξέτασε τη σκηνή, έστειλε τον Guerrier στο αποδυτήριο με μια ευθεία κόκκινη κάρτα. Η απόφαση προκάλεσε έντονες αντιδράσεις στον πάγκο του Apollo. Ο κ. Χριστόφης απέλυσε τον Μιχάλη Φάνη.

Ο Red άλλαξε τα σχέδια των προπονητών που βγήκαν από την αλλαγή. Κύριος. Ο Ketspayan θα κάνει την ομάδα του πιο επιθετική, և Mr. Ο Πετράκης για την προστασία των ορφανών άμυνας …

Από εκείνη τη στιγμή, η Ανόρθωση πήρε το τιμόνι του αγώνα, άσκησε πίεση, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε πραγματικά το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Υπήρξε μια μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Okriashvili πήρε την μπάλα στον Quilita, αλλά ο τελευταίος έστειλε την μπάλα.

Η Ανόρθωση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με επιθετική διάθεση. Οι οικοδεσπότες ήταν πολύ κοντά σε ισοπαλία και στις δύο περιπτώσεις. Στο 47ο λεπτό, ο Καλτσάς προχώρησε, ωστόσο, ο Ρόμπερτς έσωσε τη σωτηρία και η μπάλα στόχευσε στο δίχτυ. Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Αρτιμάτα να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία. Ο παίκτης της Κυπριακής ομάδας έκανε ένα ακριβές χτύπημα και ο Γιοβάνοβιτς απάντησε “όχι”.

Στο 60ο λεπτό, ο Απόλλων διπλασίασε το γκολ του. Ο Ντίινιν βγήκε εναντίον του, το πρώτο σουτ βγήκε πίσω από τη Λόρια, αλλά το δεύτερο έληξε στο δίχτυ, 0-2.

Ο δεύτερος στόχος του Apollon έδωσε νέα ζωή στους παίκτες του, αλλά στο 65ο λεπτό ο Okriashvili νίκησε τον ovan Oovanovich με κλειστό έργο και σημείωσε 1-2.

Τα νέα δεδομένα ακολούθησαν αύξηση της πίεσης στην Ανόρθωση. Αυτό που συνέβη στο 67ο λεπτό, οι οικοδεσπότες έχασαν μια άλλη μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Μαλεκκίδης ώθησε ανυπόμονα το σουτ του Καλτσά.

Ο χρόνος πέρασε, η Ανόρθωση σπρώχτηκε, ψάχνοντας την εξίσωση, φτάνοντας από το σημείο πέναλτι. Ο Okriashvili χτύπησε, η μπάλα χτύπησε το χέρι του Ρόμπερτς, έναν γύρο που είδε ο γεωργιανός ποδοσφαιριστής και έλαβε κίτρινη κάρτα για να διαμαρτυρηθεί. Τελικά, μετά την κλήση, ο διαιτητής πήγε να αναθεωρήσει τη σκηνή. Μετά από πολλές επαναλήψεις, ο κ. Ο Christophe έδειξε από το πέναλτι, ο Kvilitaias έπαιξε τέλεια, κάνοντας το 2-2.

Τα τελευταία δέκα λεπτά δεν άφησαν εκπλήξεις ή καλό γύρο, και οι δύο ομάδες παρέμειναν ανεπιθύμητες 2-2.