Τέσσερις νίκες για την Διγενή στο καλάθι της Κύπρου

Μετά από ένα σεζόν παιχνίδι στον Άγιο Δομέτιο, η πλευρά του Κώστα Έγκλεζος υπερίσχυσε του ΕΝΑΔ με τελικό σκορ 65-36.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, επικράτησε η επίθεση και η ατομική βαθμολογία του ημιχρόνου ήταν 27-20.

Η επιλογή του προπονητή Έγκλεζου να ξεκινήσει το παιχνίδι με μια μικρή μπάλα απέδωσε, παρά το γεγονός ότι ο ENAD βρήκε γκολ μέσω του καλαθιού, κυρίως με τον αρχηγό τους Γιώργο Φραντσέσκου.

Αλλά αυτό που δεν μπορούσε να ακολουθήσει ο ENAD ήταν ο γρήγορος ρυθμός της νέας μεταφοράς, ο Αλέξανδρος Παναγίδης, ο οποίος, κατά την αντίληψή του και την επιλογή του, βελτίωσε όλους τους συμπαίκτες του.

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει για τα δέκα λεπτά του αειθαλούς Κτωρίδη, όταν πέτυχε τέσσερις πολύτιμους πόντους για την ομάδα του.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ Οι νεύροι φαίνεται να έχουν επηρεαστεί από τον Άγιο Δομέτιο καθώς δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα τελικά στάδια του παιχνιδιού. Είναι προφανές ότι σημείωσαν μόνο πέντε πόντους και έχασαν 21 πόντους.
YG1. Ο ηγέτης του Θωμά Κωνσταντίνου Χριστοδουλίδης βρίσκει ρυθμό.
YG2. Η σκληρή δουλειά στο Digenis είναι ήδη ορατή.