Τελικά μια νίκη για τη Σάλκε ένα χρόνο αργότερα – ο Λεβερκούζεν δεν σηκώνει το κεφάλι του

Η ελπίδα έδωσε ελπίδα στον Σάλκε.

Ο 19χρονος ταλαντούχος επιθετικός σημείωσε ένα χατ-τρικ για να δώσει στον Schalke την πρώτη του νίκη σε σχεδόν ένα χρόνο από τις 17 Ιανουαρίου 2020, 4: 4. Νικώντας τον Χόφενχαϊμ 0: 0. Ταυτόχρονα, τερμάτισε ένα αήττητο 30 αγώνων στη σειρά χωρίς νίκη που συνεχίστηκε στη Bundesliga και τώρα μπορεί να ελπίζει για ένα καλύτερο αύριο.

Έτσι, ο Hope άνοιξε το σκορ before λίγο πριν τον τελικό του πρώτου ημιχρόνου (42 ′), στο 57ο λεπτό ο Αμερικανός έστειλε δύο γκολ στη Schalke. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μάθιου Χόουπ σημείωσε ξανά το πρώτο hat-trick της καριέρας του, σχεδόν ένα χρόνο αργότερα σπρώχνοντας τα “royal blues” στα πρώτα τρία σημεία τους. Για να έρθει λίγο αργά (79 ΄), ο Χάριετ έβαλε την πίτα στη σχάρα, κάνοντας το τελικό σκορ 4-0 για τον Σάλκε στο παιχνίδι ενάντια στο Χάλφενχαϊμ.

Από την άλλη πλευρά, σε ένα κακό φεγγάρι, ο Lerkuzen, ο οποίος έμεινε χωρίς νίκη για το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, έχασε (1-1) από τον Werder Bremen και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την Bayern Munich. Μετά από ένα αποστειρωμένο πρώτο ημίχρονο, ο Werder εξέπληξε τους οικοδεσπότες και πήρε το προβάδισμα με τον Toprak στο 52ο λεπτό. Αυτός ο στόχος ξύπνησε την ομάδα του Peter Boss, η οποία δεν κέρδισε πολλές φορές, καθώς αντιμετώπισε τον Werder με τους οικοδεσπότες, άρχισε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες. Ωστόσο, βρήκε τον ισοσταθμιστή χάρη στη βοήθεια, αφού τελικά μέτρησε το γκολ του ασθενούς στο 70ο λεπτό μέσω του VAR, το τελικό 1-1.

Η Ένωση του Βερολίνου δεν μπόρεσε να συνεχίσει την τρελή πορεία της, εκμεταλλευόμενη τη σειρά του Lerkusen στην έδρα της στο Wolfsburg 2. Αφού μείνετε 2 πόντοι. Το εξαιρετικό Φράιμπουργκ συνέχισε τη μεγάλη του πορεία, νικώντας την Κολωνία 5-0 και γιορτάζοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, ενώ παραμένει αήττητο για επτά παιχνίδια.

Τέλος, ο Eintracht Frankfurt έφυγε από τον Μάιντς (0-2) χάρη στις δύο πέναλτι του Αντρέ Σίλβα և κοντά στα έξι πρώτα և Το Βόλφσμπουργκ, το οποίο σήμερα είναι +2 և, παίρνει το τελευταίο του ευρωπαϊκό εισιτήριο.