Τελικό εισιτήριο για το Protathlima.com

Δελτίο τύπου μπάσκετ Ανόρθωσης.

«Είναι η δεύτερη χρονιά που η γυναικεία ομάδα μας είναι παρούσα στους τοίχους του γυναικείου μπάσκετ, στον τελικό του προκριματικού κυπέλλου του πρωταθλήματος.

Αυτό είναι γεγονός από χθες το απόγευμα, μετά την εκτός έδρας νίκη του εναντίον της ETHA Engomi, ενός αγώνα που πραγματοποιήθηκε στη Λευκότοτα, όπου τα κορίτσια μας κέρδισαν 70-61.

Ήταν ένα παιχνίδι νοκ-άουτ, σύμφωνα με το άλογο του ιδρύματος, և τα κορίτσια μας, γνωρίζοντας από την αρχή ότι δεν υπήρχε τίποτα να πάει στραβά, έδειξαν την απαραίτητη φροντίδα και σοβαρότητα և, επομένως, πλησιάζοντας σωστά το παιχνίδι, κατάφεραν να εξασφαλίσουν το πολυπόθητο εισιτήριο που τα προκρίθηκε.

Παιχνίδι:

Η ομάδα μας ήταν 1 βαθμός καλύτερη από την άποψη του παιχνιδιούότι: Κατά τη διάρκεια της περιόδου, ήταν προβάδισμα 25-16, καθώς προηγείται 11-4 στην αρχή. Σε 2ότι: Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο κατά τη διάρκεια της περιόδου, παρά το γεγονός ότι για την ομάδα μας η διαφορά ήταν 16 πόντοι (40-24), αλλά στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά μειώθηκε σε 10. Βαθμολογία: 44-34.

Κατά τη διάρκεια του 3ου, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένοότι: Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, η ομάδα μας διατήρησε σταθερό προβάδισμα περίπου 10 πόντων, և όταν τελείωσε αυτή η περίοδος, το σκορ έγινε 57-50, πάντα για τον αρχηγό της ομάδας μας.

Στις 4ότι: περίοδος և Παρά την πίεση της ETH, η οποία οδήγησε σε μείωση της διαφοράς 5 πόντων, στα 37, τα κορίτσια μας κέρδισαν πλεονέκτημα 10 πόντων (69-59) և κράτησαν τη διαφορά υπέρ τους μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, το τελικό σκορ των οποίων ήταν 70-61.

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει για την εξαιρετική Diana Delva, που ήταν η καλύτερη επιθετική της ομάδας μας με 29 πόντους.

* Σημεία και συμμετοχές ανορθώσεων Menelaus 8 (1), Pangalos 10, Ratza 14 (2), Konstantinou 2, Georgiou 4, Pittaka, Dimitriou, Rusaki 3, Makrigiorgi, Ioannou, Delva 29.

* Στον τελικό ο αντίπαλός μας θα είναι η ομάδα της AEL, η οποία νίκησε τον Anagenis Germasogea 69-53 στον άλλο ημιτελικό.