Το γκολ της Μάουντ δίνει στην Chelsea άξια νίκη στη Λίβερπουλ

Η Τσέλσι ανέκτησε τη θέση της στην πρώτη τετράδα της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς το υπέροχο γκολ του Μισον Μουντ του πρώτου ημιχρόνου τους κέρδισε μια εντυπωσιακή νίκη 1-0 στον πρωταθλητή Λίβερπουλ την Πέμπτη.

Ο Μάουντ έπεσε για να μειώσει το χαμηλό σουτ μετά τον τερματοφύλακα της Λίβερπουλ, Άλισον, στο 42ο λεπτό, αφού ο Τίμο Βέρνερ είχε απορριφθεί ένα γκολ, για να δώσει στην Τσέλσι ένα άξιμο προβάδισμα στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Τόμας Τούσελ έδειξε τότε μεγάλη αμυντική πειθαρχία για να παραμείνει σταθερή στη δεύτερη περίοδο καθώς η Λίβερπουλ βελτιώθηκε.

Η Λίβερπουλ, η οποία αντικατέστησε έναν δυσαρεστημένο Mohamed Salah στο δεύτερο ημίχρονο, δυσκολεύτηκε να βρει σαφείς πιθανότητες καθώς έπεσε στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα εντός έδρας, έχοντας μείνει αήττητος στα προηγούμενα 68 παιχνίδια της στο Anfield.

Η Τσέλσι, ακόμα αήττητη από τότε που ο Τούσελ αντικατέστησε τον Φράνκ Λάμπαρντ τον Ιανουάριο, έχει 47 πόντους από 27 αγώνες, ένας ακόμη από τον Έβερτον που πήγε για λίγο στην τέταρτη θέση νικώντας τον Γουέστ Μπρομ.

Η υπεράσπιση του τίτλου της Λίβερπουλ είναι χαλασμένη και η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έπεσε στην έβδομη θέση με 43 πόντους από 27 παιχνίδια.