Το Μπιλμπάο έστειλε το μη πραγματικό στο πραγματικό.

Θύμα έκπληξης στο Super Cup, “Real”. Ο Μπιλμπάο κέρδισε ένα πλεονέκτημα 2-1 έναντι της «βασίλισσας» (που είχε δύο τσαμπιά) με τον μεγάλο ήρωα Ραούλ Γκαρσία, ο οποίος θα διεκδικήσει το κύπελλο στο παιχνίδι ενάντια στη «Μπαρτσελόνα».

Οι Βάσκοι χτύπησαν την «βασίλισσα», κερδίζοντας ένα πλεονέκτημα 2-1 στη Μάλαγα, κερδίζοντας ένα εισιτήριο στον τελικό του Super Cup, το οποίο θα απαιτήσουν εναντίον της «Μπαρτσελόνα» την Κυριακή.

Ο μεγάλος ήρωας των νικητών ήταν ο Ραούλ Γκαρσία, ο οποίος σκόραρε δύο φορές και έθεσε σταθερά θεμέλια για την ομάδα του Martellino στο πρώτο μέρος του προκριματικού. Άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό σε ένα δροσερό μέρος μετά από έναν όμορφο σταυρό από τον Danny Garcia. Ο ίδιος παίκτης νίκησε τον Courtois στο 38ο λεπτό μετά από έντεκα βήματα, αφού νωρίτερα ο Lucas Batket έκρινε εσφαλμένα τον γύρο στην αρχή και στη συνέχεια έριξε τον Inigo Martinez.

Η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν άλλαξε την κατάσταση. Αφού είχε δύο στόχους. Ο Benzema μείωσε το προβάδισμά του στο 73ο λεπτό μετά από ένα πέρασμα από το Kazemiro.

Ο Asensio άγγιξε δύο φορές πριν, αλλά δεν σκόραρε, καθώς στο 62ο λεπτό σημείωσε τη σωστή θέση του Simon από το ύψος της ποινής, ενώ στο 69ο λεπτό έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ από έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στον οριζόντιο.

Οι Βάσκοι χτύπησαν τη «βασίλισσα», κερδίζοντας ένα πλεονέκτημα 2-1 στη Μάλαγα, κερδίζοντας ένα εισιτήριο στον τελικό του Super Cup, το οποίο θα απαιτήσουν εναντίον της «Μπαρτσελόνα» την Κυριακή.

Ο μεγάλος ήρωας των νικητών ήταν ο Ραούλ Γκαρσία, ο οποίος σκόραρε δύο φορές και έθεσε μια σταθερή βάση για την ομάδα του Martellino από το πρώτο μέρος του προκριματικού. Άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό μετά από έναν όμορφο σταυρό του Danny Garcia σε ένα δροσερό μέρος. Ο ίδιος παίκτης νίκησε τον Courtois από έντεκα βήματα στο 38ο λεπτό, αφού ο Lucas Batkett έκρινε εσφαλμένα τη σκηνή νωρίτερα και στη συνέχεια έριξε τον Inigo Martinez.

Πριν από αυτό, ο Asensio άγγιξε δύο φορές, αλλά δεν σκόραρε, καθώς στο 62ο λεπτό έβαλε τη σωστή θέση του Simon από το ύψος της ποινής, ενώ στο 69ο λεπτό έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ από έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στον οριζόντιο.

Ο μεγάλος ήρωας των νικητών ήταν ο Ραούλ Γκαρσία, ο οποίος σκόραρε δύο φορές και έθεσε μια σταθερή βάση για την ομάδα του Martellino από το πρώτο μέρος του προκριματικού. Άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό μετά από έναν όμορφο σταυρό του Danny Garcia σε ένα δροσερό μέρος. Ο ίδιος παίκτης νίκησε τον Courtois στο 38ο λεπτό μετά από έντεκα βήματα, αφού νωρίτερα ο Lucas Batket έκρινε εσφαλμένα τον γύρο στην αρχή και στη συνέχεια έριξε τον Inigo Martinez.