Το Νιουκάστλ συνεχίζει με εννέα άντρες για να νικήσει το Σαουθάμπτον

Η Νιουκάστλ Γιουνάιτεντ παρέμεινε για νίκη 3-2 επί του Σαουθάμπτον παρά την ολοκλήρωση του διαγωνισμού της Premier League με εννέα άνδρες στο St James ‘Park το Σάββατο

Ο Σαουθάμπτον, που σφυρήλασε 9-0 στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα μέσα της εβδομάδας, βρέθηκε 2-0 κάτω από 25 λεπτά με τον Τζόελ Γουόλοκ να μπαίνει στο ντεμπούτο του στο Νιουκάστλ και ο άτυχος Γιαν Μπέντναρκ να σκοράρει ένα γκολ.

Ο Takumi Minamino, επίσης στο ντεμπούτο του, απάντησε για το Southampton με ένα υπέροχο φινίρισμα, αλλά λίγο πριν από το ημίχρονο οι επισκέπτες αυτοκαταστράφηκαν στην άμυνα και πάλι για να επιτρέψουν στον Miguel Almiron να στείλει τους οικοδεσπότες με 3-1.

Ένα εντυπωσιακό ελεύθερο λάκτισμα από τον James Ward-Prowse τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε ώθηση στη Σαουθάμπτον και ο Νιούκαστλ έπεσε σε 10 άντρες δύο λεπτά αργότερα όταν ο Τζεφ Χέντρικ αποστάθηκε.

Καθώς το χτύπημα έπεσε, το Νιουκάστλ μειώθηκε σε εννέα άντρες όταν ο αμυντικός Fabian Schar υπέστη τραυματισμό και έπρεπε να μεταφερθεί σε ένα φορείο με τους οικοδεσπότες να έχουν ήδη χρησιμοποιήσει όλες τις αντικαταστάσεις τους.

Ο Ντάνι Ίνγκς χτύπησε τη θέση για το Σαουθάμπτον καθώς κάμπινγκ στο ημίχρονο του Νιουκάστλ.

Αλλά η πλευρά του Steve Bruce παρέμεινε για να δώσει στον εαυτό του ένα υγιές buffer πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού. Η Νιουκάστλ έχει 25 πόντους από 23 παιχνίδια, με τον Σαουθάμπτον στις 29 από τους 22 μετά από πέντε ήττες στο πρωτάθλημα.