Το “Ομόνοια” κέρδισε το παιχνίδι με ένα δικό του γκολ Δημοσιογράφος Κύπρος

Το Omonia և Apollon παίζουν το ισχυρότερο παιχνίδι τους μέχρι το επόμενο παιχνίδι στο Στάδιο GSP, το οποίο περιγράφεται από πολλούς ως ντέρμπι έξι πόντων.

Δύο από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος αγωνίζονται για το τριπλό. Το ναυτικό θέλει να αυξήσει τη διαφορά μεταξύ των πρασίνων σε επτά βαθμούς και η Ομόνοια αναζητά μια νίκη που θα τον τραβήξει μακριά από τον Απόλλωνα.

Προφίλ παιχνιδιού.

Ο Απόλλωνας εξέπληξε την “Ομόνοια” από την αρχή του αγώνα, καθώς ήταν μόνο στο δεύτερο λεπτό εναντίον του Ντινίνι.

Ο Πίττας ήταν αυτός που κλωτσούσε την περιοχή, ο Φάμπιανο οδήγησε ασταθή και η μπάλα έφτασε στον Ντινίνι, ο οποίος πήρε τη θέση του 0-1.

Στο 25ο λεπτό, ο Tiago, μετά από ένα πέρασμα από τον Leziacs, παραδέχτηκε ένα γκολ και έβαλε το παιχνίδι με ένα όμορφο σουτ.

Μετά το γκολ του, η “Ομόνοια” κέρδισε δυναμική, πίεσε τον Απόλλωνα με ένα δεύτερο χτύπημα, αλλά μέχρι το τέλος του μισού δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και οι δύο ομάδες βγήκαν στο γήπεδο, με πρωταρχικό στόχο την άμυνα της πλάτης τους και στη συνέχεια την επίθεση.

Τέλος, στο 64ο λεπτό, η Ομόνοια κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με ένα δικό της γκολ.

Ο Leziak ήταν αυτός που μπήκε στην μπλε περιοχή, γύρισε την μπάλα, μας χτύπησε και μετά εμφανίστηκε στα δίχτυα του Δημήτρη.