Το πρώτο τους ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ήταν οι “πρώην” SIDE πάγκοι του ντέρμπι Firio

Απόλλων την Τρίτη (09-02-2021) στις 7 μ.μ. Θα φιλοξενήσει το NPP στις 00.

Η Apollo βρίσκεται στην πρώτη θέση με 48 πόντους με τον συμπατριώτη της AEL, ενώ η ΑΕΚ βρίσκεται στην 5η θέση με 38 πόντους.

Το χαρακτηριστικό αυτού του ντέρμπι ονομάζεται Sofronis Augustis. Ο προπονητής της Κύπρου επιστρέφει στο γήπεδο, όπου έζησε αξέχαστες στιγμές, τόσο στο πουκάμισο του Απόλλωνα όσο και κάτω από τις ανθοδέσμες, στον πάγκο των αποθεμάτων του «ναυτικού». Ο Σοφρόνης Αυγουστί θα δει μερικούς γνωστούς μπροστά του, τους οποίους είχε εδώ και χρόνια στο αποδυτήριο του σταδίου “Απόλλωνα” στο γήπεδο “Ol Irio”, αλλά και στο προπονητικό κέντρο του Κολοσσού, αλλά θα είναι αντίπαλοι του για 90 λεπτά.

Απέναντι του, ο Σοφρόνης Αύγουστος θα συναντηθεί στον πάγκο του «Απόλλωνα», του διαδόχου του, Ίαν Ανής Πετράκη. Οι δύο προπονητές ήταν αντίπαλοι αυτή τη σεζόν, αλλά σε διαφορετικές ομάδες. Για τον 7ο αγώνα του πρωταθλήματος, στο Στάδιο Μακάρεο, στις 19 Οκτωβρίου 2020, ο Απόλλωνας νίκησε τον Ολυμπιακό με 0-1 στον πάγκο του Σοφρόνη Αυγουστί (τότε με τον προπονητή Ίαν Άντη Πετράκη) και στο 51ο λεπτό η Ντίνι σημείωσε γκολ.

Οι δύο προπονητές θα συναντηθούν ξανά αύριο, αλλά στους πάγκους άλλων ομάδων. Ελληνικά στον Απόλλωνα και Κύπρος στην ΑΕΚ.

Το αύριο ντέρμπι με τον Απόλλωνα, που θέλει τη νίκη να μείνει μόνος του στην κορυφή, θα περιμένει το ντέρμπι της Τετάρτης μεταξύ «Ανόρθωση» και «ΑΕΛ». Η ΑΕΚ θέλει το διπλό να κινείται πιο κοντά στην κορυφή της κατάταξης από την 5η θέση όπου βρίσκεται.

Τρίτη, 09.02.2021 / 19:00