Το Dzyuba double δίνει στη Ρωσία νίκη 2-1 επί της Σλοβενίας στον προκριματικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου

SOCHI, 27 Μαρτίου – Ο καπετάνιος Artem Dzyuba σημείωσε δύο φορές για να δώσει στη Ρωσία νίκη 2-1 επί της Σλοβενίας μπροστά από 15.000 οπαδούς στο Σάτσι Σάτ Σάτ Σάββατο, βάζοντας την έδρα της πρώτης ομάδας του προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά από δύο αγώνες.

Η Ρωσία κυριάρχησε στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού και παρόλο που ο τερματοφύλακας της Σλοβενίας Jan Oblak έκανε το καλύτερό του για να τους κρατήσει στο κόλπο, ο Dzyuba άνοιξε το σκορ με έναν τερματοφύλακα, αφού ο μέσος Daler Kuzyayev τον έβαλε στο κουτί.

Ο Ντζούμπα πρόσθεσε ένα δεύτερο εννέα λεπτά αργότερα, όταν πέτυχε ένα ριμπάουντ από το δοκάρι, έριξε τους δύο αμυντικούς και νίκησε τον Ομπλάκ με κλινικό τερματισμό.

Ωστόσο, το πλεονέκτημα των δύο στόχων τους και οι βρυχηθμοί του γηπεδούχου διήρκεσαν μόνο ένα λεπτό καθώς ο προπομπός της Σλοβενίας Josip Ilicic πυροβόλησε σε ένα ισχυρό σουτ από το φάσμα χωρίς καν να κοιτάξει για να δει πού ήταν ο Anton Shunin στο γκολ της Ρωσίας.

Ωστόσο, η Σλοβενία ​​δεν μπόρεσε να βρει ισοσταθμιστή, με τον επικίνδυνο Ilicic να σημειώνεται καλά στο κουτί καθώς η Ρωσία κράτησε για να σφραγίσει τις νίκες στους προκριματικούς.

Η Ρωσία, που έχει έξι πόντους, θα παίξει τη Σλοβακία εκτός έδρας, ενώ η Σλοβενία ​​θα παίξει την Κύπρο, με τα δύο παιχνίδια να παιχτούν την Τρίτη. (Αναφορά από τον Rohith Nair στο Μπανγκαλόρ · Επιμέλεια από τον Hugh Lawson)