Το Super Keravnos εκτελεί επίσης το Apollon – χαμόγελα για το APOEL և ENP

Ο Κεράβνος έφτασε στη 16η νίκη του, αφήνοντας την έδρα του Apollon Century 21 με ένα διπλό, κερδίζοντας 85-71 στο πλαίσιο του 21ου παιχνιδιού του ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ. Το “Red-Yellows” οδηγεί το τραπέζι τουρνουά με 35 πόντους, και το “Blues” είναι στην 4η θέση με 5 πόντους λιγότερο (30 πόντους).

Το MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Στυλιάνο με 19 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ο Apollo δημιούργησε καλύτερα τα πρώτα δέκα λεπτά, κατά τη διάρκεια του οποίου έκανε τη διαφορά με τη διαφορά των δύο ψηφίων (24-10). Ο Κεράβνος, ωστόσο, κατάφερε να αποτύχει στα δεύτερα δέκα λεπτά. Στο 16ο λεπτό, το καλάθι της Ρόσελ ώθησε την ομάδα του Στρόβολου προς τα εμπρός (30-31). Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα ξανά, με ένα σουτ 18 γιάρδων, ο Στίλιανο ισοφάρισε 34-34. Η σειρά των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά με οκτώ πόντους (34-42).

Από εκείνη τη στιγμή, ο Κεράβνος διατήρησε την ηγετική του θέση, αυξάνοντας τη διαφορά σε 15 βαθμούς στο τέλος του τρίτου τριμήνου (54-69). Στο τέταρτο τέταρτο, ο Απόλλωνας μειώθηκε κατά έναν βαθμό (17 έναντι 16), φτάνοντας στο τελικό σκορ για 85-71 για τον Κέρανο.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ TASS MIN. 24-10, 34-42, 54-69, 71-85: