Τρία λεπτά δεν είναι ποτέ αρκετά … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Το APOEL և Omonia είναι πλέον επικεντρωμένο στο επανάληψη που θα πραγματοποιηθεί στις 10 Μαρτίου, μετά την κλήρωση για το πρώτο σκέλος του προημιτελικού του Κυπέλλου Coca-Cola. Σε ένα παιχνίδι που δεν απαιτούσε δάφνες ποιότητας, καθώς και οι δύο ομάδες και στις δύο πλευρές δεν είχαν μεγάλη επιθυμία για τις επιδόσεις τους, εξερράγησαν μέσα σε τρία λεπτά, κάνοντας το τελικό 1-1.

Είναι πιθανό ότι οι Πράσινοι ήταν ελαφρώς μπροστά από τα Μπλουζ και τα Κίτρινα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχαν τρεις τελικούς, ενώ οι τυπικοί οικοδεσπότες είχαν μηδέν, αλλά καμία πιθανότητα δεν ήταν αρκετή για τους δύο τερματοφύλακες, τον Ουζόιο και τον Φάμπιανο, αντίστοιχα.

Στον αγώνα επιστροφής, ωστόσο, η σκηνή άλλαξε με ένα καλό φως, καθώς στο 51ο λεπτό ο Βίκτωρας Κλοναρίδης άνοιξε το σκορ και τα πράσινα απάντησαν αμέσως σε μόλις τρία λεπτά. Συγκεκριμένα, στο 54ο λεπτό, όταν ο Leziak έκανε μια στροφή στον Zionis, ο Ujoo σπρώχτηκε πίσω έτσι ώστε ο Tiago να πάρει το λάκτισμα επιστροφής և η μπάλα έστειλε το δίχτυ 1-1.

Μετά από αυτό, μπορεί να ήταν ο APOEL που έδειξε ότι διψούν για νίκη, αλλά οι Πράσινοι κατάφεραν να εξουδετερώσουν τυχόν επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων, διατηρώντας το αποτέλεσμα της ισοπαλίας και του αήττητου των τελευταίων αγώνων, στο παιχνίδι ενάντια τον αιώνιο αντίπαλό τους.

Φυσικά, ο στόχος της “Ομόνοια” προχωρά λίγο μπροστά, λαμβάνοντας υπόψη την επανάληψη των πράσινων, αλλά τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί αυτοπεποίθηση, γιατί στο ποδόσφαιρο ο στόχος γυρίζει αρκετά εύκολα. Όπως είπε χαρακτηριστικά ο Henning Berg, “δεν υπάρχει φαβορί για να προκριθείτε. Είναι 50-50. Έχουμε ένα καλό σκορ, αλλά ακόμη και πριν από τον αγώνα δεν υπήρχε φαβορί. “Το 1-1 είναι καλύτερο από το 0-0, όλα είναι ανοιχτά.”

Ο Σάββας Πουσαϊτίδης, από την άλλη πλευρά, υπενθύμισε κάποτε στην ομάδα ότι δεν είχε απομείνει γκολ εκτός από το Κύπελλο. “Οι παίκτες μου είχαν καλύτερη διάθεση, το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να ακολουθήσουμε το κύπελλο. Δεν έχουμε άλλη επιλογή. “Νομίζω ότι οι παίκτες μου το κατάλαβαν. Στο επόμενο παιχνίδι πρέπει να είμαστε ακόμη καλύτεροι για να είμαστε σε θέση να προκριθούν.”

Είναι σαφές ότι ένας μεγάλος τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 10 Μαρτίου, και οι μπλε-κίτρινοι θα επιστρέψουν στον τοίχο, καθώς το κύπελλο είναι τώρα ο μόνος τρόπος για την Ευρώπη …

Θυμηθείτε τις φωτογραφίες της συνάντησης.