Τρεις πόντοι για τον Καστάνο, δύο ντεμπούτο για δύο

Είναι μεγάλες χειμερινές διακοπές σε ορισμένες ευρωπαϊκές χώρες. Η Σλοβακία, η Ρωσία, η Ουκρανία και η Βουλγαρία “παγώνουν” τις υποχρεώσεις τους για κάποιο χρονικό διάστημα το “Δεκέμβριο” και επιστρέφουν στα μέσα Φεβρουαρίου.

Θα επικεντρωθούμε στη Σλοβακία και τη Βουλγαρία, επειδή οι συμπατριώτες μας επίσης πολεμούν εκεί. Στην πρώτη έχουμε τον Danilo Spoliarich, ο οποίος παίζει eb eblin στο Mikhalovtse, και στο δεύτερο, ο Piero Sotiriou, ο Panagiotis Lucas, αντίστοιχα, στο Ludogorets և ars Arsco Selo. Ο Σωτήριος γιόρτασε το ντεμπούτο του στο Βουλγαρικό Κύπελλο και σήμερα αναμένεται να παίξει στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά στο πουκάμισο της νέας του ομάδας.

Ο Ιωάννης Κωστής έκανε επίσης το ντεμπούτο του, αλλά και στον Λεβαδάκο. Ωστόσο, δεν πήγε καλά, καθώς η ομάδα της Beotia έχασε 2-0 από τον Παναχαϊκό στην Πάτρα για το πρωτάθλημα Super League 2.

Στα κύρια γεγονότα της εβδομάδας, η νίκη του Καστάνου Φροσινόνε με 3-2 επί του Virtus Edella, του κυπριακού μέσου, έπαιξε σε όλο το παιχνίδι.

Αγγλία:

Ason Eason Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουνάιτεντ). Ο Κύπριος μέσος έπαιξε βασικό ρόλο στο τελευταίο ματς απέναντι στη Σάουθεντ στις 9 Φεβρουαρίου, 1-0 στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Νιούπορτ Κάουντι.

Χάρι Κυπριανού (Southend United) Ήταν εκτός δράσης κατά της περιοχής του Νιούπορτ.

Ρουέλ Σωτηρίου, Έκτορ Κυπριανού (Leighton Orient). Τα δύο τελευταία παιχνίδια του “Leighton Orient” εναντίον “Carlisle” και “Harrogate” έχουν αναβληθεί.

Nick Tsarulla (Crowley Town). Το εντός έδρας παιχνίδι του Crowley εναντίον της Carlisle έχει αναβληθεί.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκενχαμ) Το παιχνίδι του Ντάγκενχαμ εναντίον του Χάρτλπουλ έχει αναβληθεί.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ). Ο αγώνας του Barnett στο Sevilla Hall αναβλήθηκε.

Ιταλία

Γρηγόρης Καστάνος ​​(Frosinone). Ο Κύπριος μέσος έπαιξε βασικό ρόλο στη νίκη της Virtus Entella 3-2 εκτός έδρας εντός έδρας.

Αγάπιος Βρίκης (Κατάνια): Παρέμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας παιχνίδι εναντίον του “Virtus Francavilla” (1: 0).

Πορτογαλία

Αντρέας Κάρο (Μαρίτιμο): Στο τελευταίο παιχνίδι του “Maritimu”, ο Κύπριος αμυντικός παρέμεινε στον πάγκο, από το “Santa Clara” 2. 1 ήττα εντός έδρας.

Marcus Edwards (Γκιμαράες). Ο Αγγλοκύπριος πτέρυγας αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό, από το Ρίο Λεωφόρος 3. Ως αποτέλεσμα 1 ήττας εντός έδρας.

Ολλανδία:

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα). Η Ρόντα παίζει σήμερα (15/2, 22:00) στην έδρα του Excelsior.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λάφης (Standard Liege): Ο Κύπριος αμυντικός έγινε βασικός στην ισοπαλία ενάντια στην Αμβέρσα (1-1).

Ελλάδα

Νικόλαος Ιωάννου (Άρης). Αυτός 0: Έμεινε έξω από το γήπεδο με σκορ 0 στο παιχνίδι εναντίον του “Panetolikos” επειδή του επιβλήθηκε πρόστιμο.

Ιωάννης Κωστής (Λεβαδάκος). Ο νεαρός Κύπριος μέσος ξεκίνησε ως βασικός παίκτης σε ήττα 2-0 από τον Παναχαϊκό και αντικαταστάθηκε στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου.

Νέστορας Μητίδης (Λεβαδάκος). Δεν χρησιμοποιήθηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Παναχαϊκή.

Σκωτία:

Alex Gogich (Hibernyan). Η συνάντηση του Hibernian στα κεντρικά γραφεία του Ross έχει αναβληθεί.

Σλοβακία

Danilo Spoliarich (Zeblin Michalovce): Το πρωτάθλημα της Σλοβακίας ξεκίνησε ξανά, και ο Κύπριος μέσος ήταν στον πάγκο – 1. 1 εκτός έδρας στο εκτός έδρας παιχνίδι εναντίον Pohronie.

Βουλγαρία

Πιερός Σωτηρίου (Ludogorets). Ο 28χρονος επιθετικός έκανε το ντεμπούτο του εναντίον του Ludogorets την περασμένη Πέμπτη (11/2), κάνοντας μια αλλαγή στο 77ο λεπτό του αγώνα εκτός έδρας με το Svoje 3. 1 βαθμολογία. Αναμένεται ότι σήμερα (15/2) θα φέρει το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα εναντίον του “Ethar”.

Παναγιώτης Λούκας (Τσάρσκο Σέλο). Ο Κύπριος επιθετικός ήταν στην αρχική σύνθεση της ομάδας του με ήττα 2-1 από την ΤΣΣΚΑ Σόφια, αλλά στο 23ο λεπτό σημείωσε ένα δικό του γκολ και αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό.

Φινλανδία

Αγγέλης Αγγέλη (Mariehamn): Ξεκίνησε ως βασικός παίκτης στην ήττα 2-0 από την Ίντερ Τούρκου. Έλαβε μια κίτρινη κάρτα στο 71ο λεπτό και αντικαταστάθηκε στο 78ο λεπτό.

Αυστραλία:

Αντώνης Μάρτης (MacArthur). Ο Κύπριος μέσος ήρθε ως υποκατάστατο στο 86ο λεπτό εναντίον της Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ 4. 0 νίκη εντός έδρας. Ο Ματ Ντάρμσαϊρ σημείωσε χατ-τρικ σε αυτό το παιχνίδι.

Νότια Κορέα

Valentinos Sielis (Busan I-Park): Το πρωτάθλημα δεύτερης κατηγορίας της Νότιας Κορέας αναμένεται να ξεκινήσει στις 27 Φεβρουαρίου.