Τότεναμ, ο πρώτος φιναλίστ στο Κύπελλο Αγγλικών Λιγκ

Ο Τότεναμ έγινε ο πρώτος φιναλίστ στο Κύπελλο Αγγλικών Λιγκ.

ΕΝΑ-
ΕΝΑ
Α +

Στο Αγγλικό Κύπελλο Κύπελλο, η Τότεναμ έγινε η πρώτη ομάδα που έγραψε το όνομά της στο τουρνουά νικώντας τον Μπρέντφορντ 2-0.

Στο ημιτελικό του κυπέλλου, η Τότεναμ, που αγωνίστηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος αυτή τη σεζόν, αντιμετώπισε τον Μπρέντφορντ, μία από τις 4 τελευταίες ομάδες του τουρνουά για πρώτη φορά.

Η γηπεδούχος ομάδα, η οποία ξεκίνησε καλά το παιχνίδι στο Tottenham Hotspur Stadium, προχώρησε 1-0 με τη Moussa Sissoko στο 12ο λεπτό και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με αυτό το σκορ.

Η Τότεναμ, που κράτησε τον αγώνα υπό έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο, έφερε το σκορ στο 2-0 με τον Χουνγκ-Μιν Σον να κουνάει τα δίχτυα στο 70ο λεπτό και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με αυτόν τον τρόπο.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Τότεναμ έγινε η πρώτη ομάδα που έφτασε στον τελικό του τουρνουά. Στο Brentford, ο Josh Dasilva είδε μια κόκκινη κάρτα στο 84ο λεπτό και άφησε την ομάδα του με 10.

Η Τότεναμ θα αντιμετωπίσει την ομάδα που πέρασε τον αγώνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Σίτι στον τελικό στο Στάδιο Γουέμπλεϊ στις 25 Απριλίου.