Όσο έχει ο Μέσι, η “Βαρκελώνη” θα ανεβάσει κύπελλα Δημοσιογράφος Κύπρος

Αυτή η Βαρκελώνη δεν φοβάται κανέναν. Οι τρομεροί Καταλανοί νίκησαν τον Αθλέτικ Μπιλμπάο 4-0, κέρδισαν το Ισπανικό Κύπελλο για 31η φορά στην ιστορία τους, και στον τελικό ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε δύο φορές, κάτι που θα μπορούσε να είναι το τελευταίο σε ένα πουκάμισο Blaugrana.

Μια φοβερή απόδοση από τον Ντε Τζονγκ Άλμπα, όταν η Μπαρκά σκόραρε όλα τα γκολ της στο δεύτερο ημίχρονο εναντίον της Ατλέτικο, που δεν απειλούσε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στο μυαλό του προπονητή

Ο Martellino πήγε με το … αγαπημένο του 4-4-2, ο οποίος επέλεξε τον Simon պաշտպան De Marcos, τον Alvarez, τον Martinez և Balenciaga στην άμυνα. Η κεντρική γραμμή αποτελούνταν από τον Berenger, D. Από τον Garcia, τον Lopez ուն Muniain, ο Williams ήταν μπροστά և L. Γκαρσία.

Ο Kuman, από την άλλη πλευρά, ο οποίος ήταν διαθέσιμος στο Pique, κάποτε χρησιμοποίησε 3-4-3. Στο τέλος, οι Ter Stegen και Mingeta գ Langley στάθηκαν με τους Piqué, Dest, Busquets, De Jong, Alba. Επιθετικό τρίο: Messi, Pedrin և Griezmann, ο Γάλλος λίγο μπροστά.

Αγώνας:

Το “Blaugrana” έγινε καλύτερο στο παιχνίδι, θα μπορούσε να είχε προχωρήσει μόνο στο 5ο λεπτό, όταν ο De Jong είδε το σουτ του μετά το πέρασμα του Messi, σταματώντας στη δεξιά άκρη. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μέσι έκανε ένα τρομερό χτύπημα προς την κατεύθυνση του Γκρίιζμαν. Ο Γάλλος βρήκε ξανά τον αρχηγό της Barça, αλλά ο πυροβολισμός του τελευταίου μετατράπηκε σε αντεπίθεση και βγήκε στη γωνία.

Στο 12ο λεπτό, η μόνη απειλή από τους Βάσκους ήρθε στο πρώτο ημίχρονο, ως αποτέλεσμα της οποίας ο Μαρτίνεζ έκανε φάουλ, αλλά έκανε ένα σκληρό φάουλ, αλλά έστειλε την μπάλα έξω στο γήπεδο.

Ο Μέσι απείλησε ξανά στο 21ο λεπτό, αντεπιτίθεται με το σουτ και βρέθηκε στην αγκαλιά του Σίμον. Από εκεί, οι Καταλανοί συνέχισαν να κυριαρχούν στην μπάλα (έως και 82%), αλλά δεν υπήρχαν άλλοι γύροι πριν από το διάλειμμα.

Το δεύτερο μέρος, ωστόσο, ήταν η επιθετική … ραψωδία των Καταλανών, που βγήκε σε ένα πολύ δυνατό πεδίο, έχασε μεγάλες ευκαιρίες στην περιοχή από 48 έως 53, με τους Griezmann, Pedro και Busquets.

Τελικά, πριν μπείτε στο πρώτο. Ο Ντε Τζονγκ πέρασε στον Γάλλο στο 60ο λεπτό, άνοιξε το σκορ και τρία λεπτά αργότερα ο Ολλανδός πήρε τη θέση του επιθετικού, με κεφαλιά 2-0 μετά το πέρασμα της Άλμπα.

Κάπου εκεί, το μπαστούνι πήρε ο Μέσι, ο οποίος στο 68ο λεπτό, με ένα όμορφο σουτ, αύξησε το σκορ στο 3-0, με τεράστια ενέργεια, μετά από μια απίστευτη συνεργασία με τον Ντε Τζονγκ.

Το κερασάκι στην τούρτα προήλθε από τον Αργεντινό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το νέο γκολ της Άλμπα στο 72ο λεπτό, νικώντας τον Simon 4-0.

Ο Griezmann σκόραρε ξανά στο 86ο λεπτό, αλλά ο VAR ακύρωσε το γκολ για το οφσάιντ και το σκορ 4-0 έγινε το τελικό σκορ.

MPS. Ο Μέσι είναι ο ηγέτης, η Άλμπα είναι απίστευτη, αλλά η εμφάνιση του Φράνκι Ντε Τζονγκ έκανε τους ανθρώπους τρελούς. Γκολ, δύο γκολ βοηθά ող γκολ από έναν καταπληκτικό Ολλανδό που έδειξε τι είναι ικανός.

Έντεκα από τις δύο ομάδες

Μπιλμπάο (Martelino): Simon, De Marcos, Alvarez, Martinez, Balenciaga, Berenger (54 ‘Vesga), D. Garcia, Lopez (67 ‘Yuri), Muniain (46’ Leku), Williams (67 ‘Via Lea).

Βαρκελώνη (R. Kuman). Ter Stegen, Mingeta (88 ‘Dembele), Pique (82’ Araujo), Langle, Dest (74 ‘Roberto), De Jong, Pedri (82’ Moriba), Alba, Messi, Griezmann (88 ‘) Braithwaite).

Πηγή: sport-fm.gr