AEL – Απόλλων. Επικεφαλής της πόλης με το βρυχηθμό του τίτλου. (βλέπω)

Η AEL προετοιμάστηκε για υπέροχα πράγματα. Στο 25ο παιχνίδι του ντέρμπι Λεμεσού, το μπλε και τα κίτρινα κέρδισαν το πλεονέκτημα 2-1 έναντι του Apollon σε πλήρη εμφάνιση, πείθοντας ακόμη και τους πιο σκεπτικιστές ότι θέλουν να κερδίσουν το φετινό πρωτάθλημα.

Στο «κάστρο» του, το γήπεδο irio, όπου όλοι εκτός από την Ομόνοια (1-1) γονατίστηκαν αυτή τη σεζόν, καταγράφοντας 14 νίκες με ισοπαλία στο πρωτάθλημα, σε ένα κύπελλο, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκες «έπνιξε» τον συνάδελφό του Απόλλωνα և με στόχους. Είχαν μεγάλη επιτυχία με τον Anthony Georgiou (36 ‘) και τον Manuel Torres (75’).

Μετά τη λευκή ισοπαλία στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”, η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες, κράτησε μηδενικές υποχρεώσεις στον τρίτο συνεχόμενο αγώνα, παρακάμπτοντας τον Απόλλωνα στο τραπέζι του τουρνουά. Οι Blues, οι οποίοι ανησυχούσαν στο τέλος όταν ο Danilo αποκόπηκε στο 90ο λεπτό με κόκκινη κάρτα για σοβαρό φάουλ στον Dignini, είδε τον Γάλλο να κόβει 90 + 3 με 2-1, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση στην κατάταξη. σημείο, περισσότερα από ένα μπλε և ένα λιγότερο από τον πρωταθλητή “Ομόνοια”.

Το Apollo δεν υπήρχε επιθετικά σε όλο το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Στο πρώτο ημίχρονο, είχε μόνο μία τελευταία προσπάθεια με μακρύ σουτ από τον Pedro, και στο δεύτερο ημίχρονο, απείλησε για πρώτη φορά 86. Ξύπνησε αργά, το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να μειώσει το σκορ. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα της τρέχουσας χρονιάς στο πρωτάθλημα, και η δεύτερη από την AEL, η ομάδα υποχώρησε στην τρίτη θέση στο τραπέζι του τουρνουά.

Ήταν η τρίτη νίκη της Δανίας Κέρκες επί του Γάνη Πετράκη στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς του επιβλήθηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος όταν ήταν στον πάγκο για τον Ολυμπιακό.

Αγώνας:

Οι δύο οικοδεσπότες είχαν λίγες πιθανότητες να κυριαρχήσουν στις προσωπικές μάχες, και οι δύο ομάδες ήταν στο πρώτο μισό του ντέρμπι να κυμαίνονται. Η διαφορά έγινε χάρη στο πρώτο γκολ του Anthony Georgiou στο κυπριακό πρωτάθλημα στις 36, όταν ο αγγλοκυπριακός πτέρυγας έγινε ο 16ος παίκτης της AEL που σημείωσε և 17η σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος.

Ο διεθνής παίκτης της Κύπρου δεν συγχώρεσε τη λανθασμένη επιδίωξη του Δημήτρη Δημητρίου. Ο τερματοφύλακας του Apollon προσπάθησε να περάσει στον Psykhas, ο Torres έκλεψε τη μπάλα, έκανε ένα διαγώνιο σουτ με τον κυπριακό τερματοφύλακα, σπρώχνοντας πίσω σταθερά, πιάνοντας τους “μπλε” υπερασπιστές της μπλε ομάδας του Γεωργίου, σημειώνοντας ένα γκολ σε ένα ανυπεράσπιστο σπίτι.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ian Anis Petrakis έπαιξε με φωτιά δύο φορές περισσότερο. Στο 4ο λεπτό, ο Ρόμπερτς και εμείς κάναμε ένα λάθος, ο Γεωργίου έκλεψε την μπάλα από τον Ισπανό, αλλά το σουτ του μπλόκαρε τον Δημητρίου, διατηρώντας το γκολ ανέπαφο. Στο 20ο λεπτό, κάναμε ένα άλλο λάθος, αλλά ο Αδάμοβιτς χτύπησε προς την κατεύθυνση του σώματος του Μαΐου. Επιθετικά, ο Απόλλωνας έπρεπε να δείξει μόνο το μακρύ σουτ του Πέδρο στο 18ο λεπτόΣε: Ο δεύτερος είναι ο σταυρός του Ανώτατα, ο οποίος εκτείνεται παράλληλα με την εστία της Βοσυνίας.

Παρά την είσοδο του Ντάμπο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου և Μεταμόρφωση του Απόλλωνα 4-4-2, η σκηνή δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Το AEL ήταν υποδειγματικό να υπερασπιστεί, να μην αναλάβει κινδύνους, ενώ στις επιθέσεις του ήταν δηλητηριώδες. Το γκολ του Ράιαν Μάι στο 66ο λεπτό δικαιολογημένα δεν επιτρέπεται ως οφσάιντ, αλλά εννέα λεπτά αργότερα η ομάδα του Ντούσαν Κέρκες πήρε το προβάδισμα με δύο γκολ. Στο 75ο λεπτό, μετά από εξαιρετικές ατομικές προσπάθειες του Danilo, ο Manuel Torres έκανε ένα ακριβές σουτ μέσα στην περιοχή, το οποίο φάνηκε να περνάει στον aao Pedro, και τη σωστή στιγμή, η μπάλα γύρισε στον συμπαίκτη του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Apollon είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 85ο λεπτό μετά το σουτ του Dignini. Στο 90ο λεπτό, ο Danilo έλαβε κόκκινη κάρτα (με παρέμβαση VAR) για έντονο φάουλ στον Dignini, και ο Γάλλος επιθετικός το μείωσε σε 90 + 3, 2-1, μετά από ένα σουτ από την περιοχή. Αμφιφυλόφιλος

Η ταυτότητα της συνάντησης

AEL (Dusan Kerkez): Vozinia, Antonio, Teixeira, Bunoza (70 ′ Padic), Oler (80 ′ Santos), Medo ich, Dradkovsky, Adamovich (59 ′ Danilo), Torres, Georgiou (80b Avdia), Mae.

Απόλλων (Γιάννης Πετράκης): Dimitriou, Pedro, Roberts, Juste, ian aniototas (72 ′ Bensop), Psychas (76. Vasileyu), Markovic (82 ′ C. Kyriakou), Matei (46 ′ Dabo), Pittas, Biseswar, Dingini.