Besiktas 1-2 Trabzonspor

Έχασε από την Trabzonspor 2-1 στον αγώνα όπου προχώρησε 1-0 στον τομέα Beşiktaş. Ενώ οι μαύροι και οι λευκοί έχασαν στο πρωτάθλημα μετά από 9 παιχνίδια, ο Dorukhan Toköz εγκατέλειψε την ομάδα του στο 77ο λεπτό στο Beşiktaş από 10 άτομα.

Ο Μπέστικας φιλοξένησε τον Τραμπζονσπόρ στην 22η εβδομάδα του Σούπερ Λιγκ. Ο Τραμπζονσπόρ ήταν το γέλιο στη συνάντηση των δύο ομάδων που συνέχισαν να ανεβαίνουν στο πρωτάθλημα.

Ο Abdülkadir Finger, ο οποίος ξεκίνησε τον αγώνα στο πρώτο 11 στο Trabzonspor, τραυματίστηκε στο 20ο δευτερόλεπτο και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι. Ο Lewis Baker μπήκε στο παιχνίδι αντί του Abdulkadir Finger. Στο Beşiktaş, ο Rıdvan Yılmaz τραυματίστηκε στο 13ο λεπτό και δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα. Ο Fabrice N’Sakala αντικατέστησε τον νεαρό παίκτη.

Η κουρτίνα τέρματος στον αγώνα άνοιξε στο 29ο λεπτό. Ο Vincent Aboubakar, ο οποίος χτύπησε στο κέντρο του N’Sakala από αριστερά στο Beşiktaş, έβαλε την ομάδα του 1-0 μπροστά.

Ο Trabzonspor ήρθε από πίσω, γύρισε τον αγώνα

Όταν τα λεπτά έδειξαν 44 λεπτά στον αγώνα, ο Francisco Montero, ο Ισπανός αμυντικός της Beşiktaş στην επίθεση Trabzonspor, έστειλε την μπάλα στο δίχτυ τους και το πρώτο ημίχρονο έληξε 1-1.

Ο Τραμπζονσπόρ βρήκε τον στόχο υπεροχής στο 63ο λεπτό. Ο Burgundy-blues Nwakaeme έφερε την μπάλα με το κομψό λάκτισμα του Vitor Hugo, η μπάλα πήγε στο δίχτυ και το σκορ έφτασε στο 2-1.

Απομένουν 10 άτομα

Ο Dorukhan Toköz, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι αντί του Bernard Mensah στο 64ο λεπτό στο Beşiktaş, βγήκε εκτός παιχνιδιού στο 77ο λεπτό με μια άμεση κόκκινη κάρτα μετά από ένα σκληρό φάουλ εναντίον του Flavio.

Στα υπόλοιπα λεπτά, δεν υπήρχαν άλλα γκολ και ο Τραμπζονσπόρ νίκησε τον Μπεσίκτα 2-1 στο δρόμο στο παιχνίδι που έμειναν πίσω.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Μπεσίκτας παρέμεινε με 44 πόντους, ενώ ο Φενερμπαχτσέ με 45 πόντους τελείωσε την εβδομάδα ως ηγέτης Ο Τραμπζονσπόρ αύξησε τη βαθμολογία του σε 36.

Ο Beşiktaş έχασε μετά από 9 αγώνες

Ο Μπέστικας έχασε μετά από 9 αγώνες στο πρωτάθλημα με αυτό το αποτέλεσμα. Ο Μαύρος και ο Λευκός έχασαν έναν αγώνα για πρώτη φορά το 2021. Ο Beşiktaş είχε την τελευταία ήττα του πριν από αυτό στις 13 Δεκεμβρίου 2020 εναντίον του Alanyaspor.