“Dortian” στα μισά πάρτι για τη Νάπολη

Serie A – Ο 18ος αγώνας

ΝΑΠΟΛΗ-ΦΙΩΡΕΝΤΙΝΑ 6-0

ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ. DIEGO ARMANDO MARADONA:

Αυτή τη σεζόν, η “Νάπολη” είναι η μόνη ομάδα στα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα που κατάφερε να σκοράρει τέσσερα γκολ δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο. Το ξεκίνημα δόθηκε τον Οκτώβριο, στο παιχνίδι εναντίον του “Atalanta” 4. Με σκορ 1, το “Fiorentina” ήταν το δεύτερο “θύμα” της ομάδας του Γκάτουσο. Η διαφορά είναι ότι στο παιχνίδι εναντίον της “Φιορεντίνα”, η “Νάπολη” δεν σταμάτησε σε τέσσερα γκολ, επικρατώντας 6-0.

Απόλυτα κυρίαρχο, στα πρώτα 45 λεπτά η “Νάπολη” είχε τέσσερα σουτ στο γκολ, ίσες φορές. Η αρχή έγινε στο 5ο λεπτό, όταν ο Lorenzo Insigne εκμεταλλεύτηκε την αμυντική καταιγίδα “Fiorentina” και έφτασε στο 1-0. Η Φιορεντίνα απείλησε με ισοπαλία τρεις φορές, στο 23ο λεπτό ο Μίλενκοβιτς ανέφερε το τερματοφύλακα και στο 27ο λεπτό ο Ρίμπυρι ανάγκασε την Οσπίνα να κάνει μια εξαιρετική δράση. Στο 32ο λεπτό, κανένας Biragh δεν μπόρεσε να τραβήξει τον αγώνα, και στο 36ο λεπτό, η “Napoli” βρήκε το δεύτερο γκολ. Με μια υποδειγματική αντεπίθεση, η Petania επέστρεψε στο σημείο πέναλτι και ο Demen έφτασε στο 2-0. Δύο λεπτά αργότερα, το Insigne ενοχλούσε τους υπερασπιστές του “Fiorentina”, τη σωστή στιγμή πέρασε στον Losano, ο οποίος έκανε το σκορ 3-0. Μετά από 45 λεπτά, ο Zi Ielinski απελευθερώθηκε από τον Castrovili και αφιέρωσε ένα γκολ, 4-0.

Η ομάδα του Gattuso είχε τη διάθεση για περισσότερα γκολ στο replay. Στο 55ο λεπτό, ο Kayehon έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Dragovski μπλόκαρε και ο Πολωνός τερματοφύλακας εξουδετέρωσε το σουτ του Insigne στο 70ο λεπτό. Αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Ιταλός πήρε το πέναλτι, μετά την ήττα του Μπασταγκόκο από τον Καστροβίλι, 5-0. Το τελικό 6-0 έγινε από τον Politano στο 89ο λεπτό.

ΝΑΠΟΛΗ Ospina, Hisai, Manolas (79 ′ Rahmani), Coulibaly, Rui, Deme, Bakaiko, Lozano (61 ′ Politano), El Ielinski (74 ′ Elmas), Insigne (79 ′ iofi),

ΦΙΩΡΕΝΤΙΝΑ. Dragovski, Milenkovic (85 ′ τρίμηνο), Petchela, Igor, Venuti, Amrabat (85 ′ Borja Valero), Castrovili (73 ′ Pulgar), Biragi, Caejo, Ribe, 46