Gladbach “σφύριγμα” τέσσερα στο Ντόρτμουντ.

Η Gladbach έκανε αλάτι στο Ντόρτμουντ. Ενάντια σε μια ομάδα που περίμενε τα πάντα από την Ολλανδία, ολοκλήρωσε τον αγώνα με μια επίσημη άνοδο 4-2 στην τρίτη θέση στην Μπουντεσλίγκα.

Στο Ντόρτμουντ, ο Γκλάντμπαχ έδειξε τη γερμανική εκδοχή του «όπου πονάει, όπου σκοτώνει».

Η ομάδα του Marco Rose ισοφάρισε με τη Βεστφαλία, κερδίζοντας 4-2 στην κατάταξη.

Παρόλο που η ανεξέλεγκτη Ολλανδία έδωσε στον Elvendi ένα πρώιμο πλεονέκτημα (22 ” 28 ” με δύο γκολ), ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε τους οικοδεσπότες πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Και μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Bensbain πήρε το προβάδισμα με έναν όμορφο σταυρό, ο Gladbach έγινε ο κύριος παίκτης του παιχνιδιού. Κάτι που σκόραρε ο Thuram στο 78ο λεπτό με μια όμορφη κεφαλίδα, που έγραψε το τελικό σκορ, σφράγισε την τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Αυτός που έχασε το δεύτερο σημείο από το Ντόρτμουντ στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (μετά την ήττα στο Λεβερκούζεν) επέτρεψε στον τρέχοντα αντίπαλό του να ανέβει εν αναμονή των άλλων αγώνων στην τρίτη θέση της Μπουντεσλίγκα.

Στο Ντόρτμουντ, ο Γκλάντμπαχ έδειξε τη γερμανική έκδοση της σειράς “Πού πονάει, όπου σκοτώνει”.

Αυτός που έχασε το δεύτερο σημείο από το Ντόρτμουντ στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (μετά την ήττα στο Λεβερκούζεν) επέτρεψε στον τρέχοντα αντίπαλό του να ανέβει εν αναμονή των άλλων αγώνων στην τρίτη θέση στην Μπουντεσλίγκα.