“Khimki” – “Barcelona” 75-87. Κύριος μεταφορά γκολ … πάλι ξανά

Κίμκι-Βαρκελώνη 75-87. Καθώς ο Καλάτης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 ασίστ (10 στο πρώτο ημίχρονο), η Μπαρτσελόνα υπερίσχυσε της άνεσης των Ρώσων και πήρε ένα διπλό στην αρχή της «Σατανικής εβδομάδας».

Μια άλλη νίκη προστέθηκε στην τσάντα της από την ομάδα της Μπαρτσελόνα, η οποία ξεκίνησε την πρώτη «σατανική εβδομάδα» του 2021 με τον καλύτερο τρόπο. Η ομάδα του Saronas Yassikevitsios κυριάρχησε στο Khimki με τη χαρακτηριστική άνεση να είναι μακριά από το σπίτι, μπαίνοντας στη μαγική βραδιά του πρώην αρχηγού του Παναθηναϊκού Νικ Καλάτη. Ο καταλανικός παίκτης έβαλε ευρέως την υπογραφή του στη νίκη 87-75 της ομάδας του, καθώς θα μπορούσε να είχε μόνο 8 πόντους, αλλά μοιράστηκε 15 έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του. Και μπορεί να τονιστεί ότι στο τέλος του ημιχρόνου ο Καλάτης έχει ήδη κάνει 10 ασίστ γκολ. Ταυτόχρονα, οι Ρώσοι μετρούν τη δέκατη ήττα τους στη σειρά.

Ο κορυφαίος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Kyle Kurich, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους με 4/4 τρεις πόντους, και ο Corey Higgins σημείωσε επίσης 18 πόντους. Ο Alexei Svend είχε 23 πόντους για τους οικοδεσπότες, αλλά ήταν μόνο 7/18 στο γήπεδο.

Στην πραγματικότητα, το “Khimki” κατάφερε να παραμείνει στον ανταγωνιστικό αγώνα μόνο στην πρώτη περίοδο (26-26), από όπου η ομάδα του “Yasik Tsitsios” πήρε το τιμόνι του παιχνιδιού, δεν αντιμετώπισε αντικειμενικές δυσκολίες στη διαχείριση του αγώνα.

Δέκα λεπτά. 26-26, 48-54, 60-73, 75-87:

Khimki (κουρτίνα). Svend 23 (5), McCollum 10 (2), Karach – 5 (1), ic aich – 2, Monia, Voronov 2, Booker 13 (2), Bertans 6 (1), Miki 11

Βαρκελώνη (Yasikevitsios). Westermann, Hanga 4, Bolmaro, Smith 12, Pustovo 5, Banji, Oriola 9, Abrines 11 (3), Higgins 18 (1), Martinez 2, Kurich 18 (4), Kalatis 8