Me buzzer beater αγγίζει το Champions League … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Ο Άρνολντ έσωσε τη Λίβερπουλ κατά τη διάρκεια της καθυστέρησης της Άστον Βίλα (2-1), έσπασε την κατάρα του Άνφιλντ και έστειλε τους τέσσερις κορυφαίους πίσω του.

Ήταν στις 16 Δεκεμβρίου όταν η Λίβερπουλ έφτασε στην τελευταία της νίκη στο Άνφιλντ, από τότε μόνο… ήττα sad θλίψη (έξι στη σειρά, οκτώ αγώνες χωρίς τρίγωνο). Το Σάββατο το απόγευμα, στο παιχνίδι εναντίον του “Aston Villa”, φλερτάρει ξανά με τζελ, αλλά ο Άρνολντ κέρδισε με τέλειο τέλος (2-1). Η ομάδα του Klopp βρίσκεται στην 4η θέση με το West Ham, αλλά έχει περισσότερες συναντήσεις. Η Villa, που έχασε τον Traore από τραυματισμούς, ο Trezeguet … έχασε επίσης την ελπίδα να πάει στην Ευρώπη.

Ock Jump և: VAR για το Λίβερπουλ.

Το “Λίβερπουλ” μπήκε δυνατά στον αγώνα, άσκησε μεγάλη πίεση και προσπάθησε να εκπλήξει τους καλεσμένους. Ο Σαλάχ ήταν πεινασμένος και στο δέκατο λεπτό είχε δύο καλές στιγμές για γκολ. Οι “Reds” είχαν τον έλεγχο, και στο 13ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή. Ο Ota έκανε ένα πέρασμα, ο Mings έκανε ένα λάθος, αλλά ο Αιγύπτιος έχασε ένα μοναδικό τετράμηνο. Οι παίκτες του Klopp κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, αλλά όλες οι ενέργειες σταμάτησαν έξω από την περιοχή της Villa.

Οι παίκτες του Klopp άσκησαν μεγάλη πίεση, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τρόπο να απειλήσουν. Αντ ‘αυτού, οι επισκέπτες έκλεισαν την περιοχή και προσπάθησαν να απειλήσουν τον πάγκο. Μετά το 35, το “Λίβερπουλ” αύξησε το ρυθμό, αλλά ο Οτά και ο Σαλάχ δεν μπόρεσαν να σημειώσουν γκολ. Αντίθετα, το Aston Villa “πάγωσε” στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο McGinn μοιράστηκε τον Watkins και ο έμπειρος επιθετικός νίκησε τον Alison. Ήταν το 4ο γκολ του εναντίον των Ερυθρών.

Η Λίβερπουλ προσπάθησε να απαντήσει σε և 45 + 2 βρήκαν δίχτυα με τον Firmino, που δημιούργησε από κοντά. Ωστόσο, το VAR … ήταν εκεί για να επιστρέψει, καθώς ο στόχος δεν επιτρέπεται από χιλιοστά λόγω του παιχνιδιού Zot foot εκτός του παιχνιδιού.

Ο Σαλάχ στην αρχή και ο Άρνολντ στο τέλειο φινίρισμα.

Η σκηνή δεν άλλαξε στον αγώνα επιστροφής, πιέστηκε ο “Λίβερπουλ”, ο Σαλατάτα προσπάθησε να αλλάξει το σκορ և για να εξισώσει το σκορ. Στο 56ο λεπτό, το πορτογαλικό σουτ βγήκε, αλλά ένα λεπτό αργότερα ήρθε η μπάλα. Πολύ ωραία εξέλιξη, το πόδι του ota μοιράστηκε με τον Robertson, το σουτ του τελευταίου κυνηγήθηκε από τον Martinez, αλλά ο Αιγύπτιος σκόραρε από απόσταση, την 17η σεζόν. Τα κενά στην άμυνα του Λίβερπουλ ήταν αρκετά, στο և 62 το δεύτερο «σοκ» σχεδόν έφτασε στα «κόκκινα», αλλά το μεγάλο τέλος του Τρεζεγκέτ βρισκόταν στο τέρμα.

Οι οικοδεσπότες άσκησαν πίεση, ο Klopp πέρασε στη Mane κατά τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα του έγινε πιο επιθετική, αλλά ο στόχος δεν υλοποιήθηκε… Η Villa Streat έχασε από την Traore, η Trezeguet և έκλεισε. Έτσι, έπρεπε να φτάσουμε στο 90ο λεπτό για να έρθουν τα λύτρα των Κόκκινων. Ο Robertson ξεκίνησε την προσπάθεια, ο Tiago ηττήθηκε από τον Martinez, αλλά ο Άρνολντ βρήκε ένα μέρος και το έκανε 2-1 σε ένα τέλειο μέρος.

Λίβερπουλ. Alison, Robertson, Arnold, Phillips, Cabac (89 ‘Shakiri), Milner, Vainaldum (70’ Thiago), Fambino, Firmino (75 ‘Mane), Salah

Βίλα Aston: Martinez, Mings, Target, Conza, Trezeguet (82 ‘Ramsey), McGinn, Nakaba (66’ Barkley), Cas, Louise, Traore (68 ‘El Gazi), Watkins

Πηγή: gazzetta.gr