“Real” Μαδρίτη χόρευε … εκλογική samba |: Δημοσιογράφος Κύπρος

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής Vinicius, ο οποίος σκόραρε δύο γκολ, ο Asensio πρόσθεσε ένα άλλο, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε το τραγικό “Liverpool” (3-1) և με μεγάλο περιθώριο για να φτάσει στους ημιτελικούς του Champions League.

Το ιστορικό ρεκόρ του Vinicius, ο οποίος έγινε ο νεότερος Βραζιλιάνος που σημείωσε 2 γκολ στον αγώνα νοκ-άουτ του υψηλότερου τουρνουά μεταξύ των συλλόγων, σπάζοντας το ρεκόρ του Kaka. Η άμυνα του «ναυαγίου» του Λίβερπουλ, σε μια κακή προπόνηση από τον Jürgen Klopp, ο οποίος «έκλεισε» από τον Zinedine Zidane, έδειξε στη «βασίλισσα» τον τρόπο να προκριθεί.

Το έργο των “Reds” σε μια εβδομάδα στο “Anfield” είναι δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο, αλλά αν παρουσιάσουν έναν χαρακτήρα όπως σήμερα, δεν θα είναι επιτυχημένοι, και λίγες μέρες πριν από τις εκπομπές “Clasico”, “Real” τα δόντια του.

Στο μυαλό του προπονητή

Ο Ined ined id idan νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης 4-3-3, έπρεπε να διαχειριστεί τα υπόλοιπα μπλοκαρίσματα λόγω της απουσίας του Varane, Ramos. Courtois κάτω από τις ακτίνες, στην άμυνα: οι Βάσκοι, Militao, Nacho-Medi. Casimiro, Montrich և Cross είναι τρεις στον άξονα, Asensio, Vinicius σε επίθεση … στον κύκλο, πλαισιώνοντας Benzema.

Η ίδια παραγγελία από τον Jurgen Klopp για το Λίβερπουλ, με μια έκπληξη στην αρχική σύνθεση, ωστόσο, αφού επέλεξε τον Keita αντί του Thiago. Το σπίτι υπερασπίστηκε ο Allison, ο Arnold, ο Phillips, ο Kabak και ο Robertson στο αμυντικό κουαρτέτο. Στο κέντρο βρίσκονται οι Fambino, Vijnaldum և Keita, στο επιθετικό τρίο – Mane, ota ota և Salah.

Αγώνας:

Η Ρεάλ Μαδρίτης συμπίεσε το αέριο. Οι οικοδεσπότες έδειξαν από την αρχή ότι ήθελαν να κυριαρχήσουν, ήταν επιθετικοί ακόμη και κατά τη διάρκεια της πίεσης τους, όταν ο Μόντριχ βγήκε δεύτερος, εμποδίζοντας την μπάλα να κινηθεί στον άξονα. Η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα λόγω της απουσίας του Thiago στον πυρήνα, αλλά η επιλογή του Klopp να ξεκινήσει ο Keita δεν βγήκε καθόλου. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν … άκαρδο για τα πρώτα 20 λεπτά, δείχνοντας σημάδια ότι ισορροπούν αγώνας. Ωστόσο, μετά τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, ο «Ρεάλ» έλεγξε έξυπνα τα «κόκκινα», έκλεισε τους διαδρόμους, κλέβοντας συνεχώς μπάλες και χτυπώντας την προβληματική άμυνα.

Στο 27ο λεπτό, ο Σταυρός έπιασε τη Λίβερπουλ με τρομερά πενήντα γκολ, όπου ο Βίνκιους τρυπήθηκε, ελέγχοντας το στήθος του και νικώντας τον Άλισον 1-0. Το “Real” πήρε αυτό που άξιζε, αλλά δεν … σταμάτησε. Και δικαίως. Συνέχισε να επιτίθεται με τον ίδιο τρόπο όταν ο Cross έψαξε ξανά τον Vinicius και ο Arnold ήταν ο πρώτος που βγήκε στην κορυφή της μπάλας, προσπαθώντας να επιστρέψει στον Alison. Ακούσια, ωστόσο, τροφοδότησε τον Asensio, ο οποίος μπήκε στο δίχτυ με γκολ 37 Μαδρίτη Μαδρίτη 2-0. Οι φιλοξενούμενοι φαινόταν σοκαρισμένος, δεν ήξεραν από πού προέρχονταν, πήραν σχεδόν την τρίτη μπάλα … στα καπέλα, όταν ο Καμπάκ σερβίρεται στο Asensio τέσσερις ή τέσσερις, αλλά ο Allison ήταν εκεί για να πει “όχι”

Ο Klopp προσπάθησε να μαζέψει αυτό που δεν συνέλεξε, στο 42ο λεπτό που έβγαλε τον Keita, τον μετέτρεψε σε Thiago, διορθώνοντας την αρχική του αποτυχία, γεγονός που ανάγκασε τον “Liverpool” να ισορροπήσει τον αγώνα στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Ένα ξεκίνημα που σε συνδυασμό με το καλύτερο ιδανικό άλογο για τη Λίβερπουλ, ο οποίος βρήκε ένα πολύτιμο εκτός έδρας γκολ, ζήτησε και πάλι το αποτέλεσμα του Alfredo Di Stéfano. Ήταν το 51ο λεπτό όταν οι «κόκκινοι» κυκλοφόρησαν την μπάλα από την επικράτειά τους, ξεκινώντας από τον Allison, φτάνοντας στο «κουτί» του αντιπάλου, και ο Salah, χρησιμοποιώντας το λάκτισμα του ποδιού του Zot, το μείωσε στο 2-1.

Ο στόχος έδωσε έναν τρελό ρυθμό στον αγώνα, η μπάλα ανέβηκε, αλλά το “Real” δεν απομακρύνθηκε. Άρχισε να ελέγχει ξανά τον αγώνα, παίζοντας υπομονετικά, μερικές φορές αυξάνοντας την αρτηριακή του πίεση, μερικές φορές δείχνοντας ότι ήταν σαν να γυρίζεις το διακόπτη, παίζοντας με μεγαλύτερη ταχύτητα. Η απάντηση δεν έφτασε πολύ, ր Ο Montrich σημείωσε μια παράλληλη μπάλα στην περιοχή, η άμυνα του Λίβερπουλ τον κοίταξε και ο Vinicius “έριξε” τον Alison 3-1. Οι Μαδρίτες είχαν αποκαταστήσει τη διαφορά μεταξύ των δύο γκολ, το “Λίβερπουλ” ήταν και πάλι … στα σχοινιά.

Ο Ζιντάν, ο οποίος προετοίμασε την ομάδα του από την αρχή էր είχε διαβάσει ολόκληρο τον αγώνα, έβαλε τον Βαλβερντέ στο γήπεδο αντί του Ασένσιου, το έκανε 4-4-2 closed … έκλεισε το παιχνίδι. Ο Klopp αντέδρασε πολύ αργά, βάζοντας τον Firmino և Shakiri στο 81ο λεπτό, αλλά μάταια. Τίποτα δεν άλλαξε. Οι “Reds” έλεγξαν την μπάλα, έσπρωξαν, αλλά δεν βρήκαν την “τρύπα” που έψαχναν στον καλά οργανωμένο “Real” և τελικό για να τους βρουν χωρίς σαφή γύρο το τελευταίο τρίμηνο. αγώνα, αλλά στον αγώνα επιστροφής με և είναι δύσκολο να γυρίσετε στον αγώνα επιστροφής.

MVP:: Ο: Vinicius: αν τίποτα άλλο, ο παίκτης έκρινε το παιχνίδι. Έξυπνη κίνηση, τέλειος έλεγχος – τέλειο φινίρισμα του πρώτου γκολ, άμεση απόδοση στο δεύτερο. Όλα είναι τέλεια για ένα παιδί που φαίνεται … μεγαλώνει και τραβάει τη Ρεάλ Μαδρίτης από τους ημιτελικούς.

Λίπος ντοκιμαντέρ:: Ο: Καμπάκ ήταν πιθανώς ο χειρότερος παίκτης του αγώνα. Πολλά λάθη, λανθασμένες θέσεις, δεν μπορούσαν να συμβαδίσουν με τους αντιπάλους τους, το ρυθμό τους σε σχεδόν όλους τους στόχους. Κακό παιχνίδι, ξεχώριζε στο γάλα σαν μύγα, αλλά όχι για καλό λόγο …

Σφυρίζω. Μια ήσυχη βραδιά για τον Γερμανό Felix Brich, ο οποίος δεν μπορούσε να αντέξει τα δύσκολα στάδια, κάνοντας τον εαυτό του ευκολότερο με την παρουσία του … το παιχνίδι και τη δουλειά του, αφήνοντάς τον μερικές φορές να πάρει ρυθμό.

Ρεάλ Μαδρίτης (ined ined id idan) Courtois, Milito, Nacho, Medi, Lucas Watket, Casemiro, Cross, Montrich, Asensio (70 ‘Valverde), Vinicius (85’ Rodrigo), Benzema

Λίβερπουλ (Jürgen Klopp) Alison, Phillips, Kabak (81 ‘Shakiri), Robertson, Alexander-Arnold, Fambino, Vainaldum, Keita (41’ Thiago), Mane, Salah, ota ota (81 ‘Firmino).

Πηγή: sport-fm.gr