Shiffrin στον παγκόσμιο γιγαντιαίο πόλο σλάλομ

Που εκδόθηκε στις: Τροποποιήθηκε:

Cortina d’Ampezzo (Ιταλία) (AFP)

Η Mikaela Shiffrin καρφώνει το ταχύτερο πρώτο πόδι στο γυναικείο γιγαντιαίο σλάλομ την Πέμπτη για να προετοιμαστεί τέλεια για κλίση σε ένα έβδομο παγκόσμιο χρυσό μετάλλιο.

Ο 25χρονος Ολυμπιακός πρωταθλητής σημείωσε 1 λεπτό 13.22 δευτερόλεπτα κάτω από το γήπεδο Olympia delle Tofane σε όμορφες ηλιόλουστες συνθήκες.

Η συμπαίκτης του Shiffrin στις ΗΠΑ, Nina O’Brien, ήταν μια δεύτερη έκπληξη, μόλις στα δύο εκατοστά του δευτερολέπτου, ενώ η Ελβετία Lara Gut-Behrami, πρωταθλητής σούπερ-Γ και χάλκινο μετάλλιο στην Cortina, ήταν στην τρίτη θέση, στο 0,08sec.

Η Σίφριν, η οποία κέρδισε χάλκινο στο πρώτο σούπερ-G, κέρδισε το έκτο παγκόσμιο χρυσό μετάλλιο όταν κέρδισε τον αλπικό συνδυασμένο τίτλο.

Μόνο οι Christel Cranz (12), Marielle Goitschel (7), Anja Paerson (7), Marcel Hirscher (7) και Toni Sailer (7) έχουν κερδίσει περισσότερα χρυσά μετάλλια στα παγκόσμια πρωταθλήματα.

Ο Shiffrin είναι ήδη ο πιο διακοσμημένος Αμερικανός σκιέρ, άνδρας ή γυναίκα, με τους περισσότερους παγκόσμιους τίτλους (6) και με τα περισσότερα μετάλλια παγκόσμιου πρωταθλήματος (9).

Ένα γεμάτο γήπεδο στο γιγαντιαίο σλάλομ, με το δεύτερο σκέλος να προγραμματίζεται για τις 1230 GMT σε συνθήκες γρήγορης θέρμανσης, είδε τον ελβετικό ζευγάρι Michelle Gisin και Wendy Holdener να παραμένουν στο μείγμα.

Επίσης στο τρέξιμο είναι η εφηβική Νέα Ζηλανδία Alice Robinson, η Πολωνία Maryna Gasienica-Daniel, η Αυστριακή Katharina Liensberger, η Νορβηγία Ragnhild Mowinckel και η δύο φορές πρωταθλητής της Γαλλίας (2013, 2017) Tessa Worley (+0.92).

Η Petra Vlhova της Σλοβακίας, η τρέχουσα γενική ηγετική θέση στην κατάταξη στο Παγκόσμιο Κύπελλο, βρισκόταν στην 11η θέση, στο 1,17sec, ενώ οι ελπίδες εντός έδρας ήταν με τη Marta Bassino (+1,54), νικήτρια των τεσσάρων από τα πέντε γιγαντιαία σλάλομ της φετινής σεζόν.

Ο Ολυμπιακός χάλκινος μετάλλιος της Ιταλίας, Federica Brignone έφυγε, όπως έκανε και στο συνδυασμό.

“Δεν πήγε όπως είχε προγραμματιστεί”, είπε ο Ιταλός. “Αλλά αυτό είναι σκι.

“Λυπάμαι που δεν πήρα μετάλλιο για τη χώρα μου.”

Στην πρώτη φάση του γίγαντα συμμετείχαν 99 δρομείς από 44 χώρες που κυμαίνονται από τις ΗΠΑ και παραδοσιακούς κεντρικούς ευρωπαϊκούς σταθμούς παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος έως μικρούς όπως η Αϊτή, το Ιράν, ο Λίβανος, η Ινδία, το Περού, η Ελλάδα, η Λετονία και η Κύπρος.