Siphon City, “πιέστηκε” Τσέλσι

Το ντέρμπι του 17ου αγώνα της “Premier League” στο “Stamford Bridge” μετέτρεψε το “Manchester City” σε έναν υγιή περίπατο. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι “πολίτες” που φαινόταν εξαιρετικοί έδεσαν το “μπλουζ” με 3-1 και πήραν την 4η θέση με 29 πόντους στα “Τότεναμ” και “Έβερτον”. Τώρα είναι κορυφαίοι πρωταθλητές Liverpool 4 Manchester United-4, ένα παιχνίδι πίσω.

Οι Λονδρέζοι, που είναι τώρα 26 ετών, έδειξαν για άλλη μια φορά ότι βρίσκονται σε κρίση, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα τους στα τελευταία έξι παιχνίδια. Ο κύκλος γύρω από τον Frank Lampard είναι επικίνδυνα σφιχτός, ոք κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι μπορεί να συμβεί

Παιχνίδι:

Μετά από 15 λεπτά χαμηλών τόνων, η City άνοιξε το σκορ. Ο De Bruyne είδε τον Fontaine στην άκρη της περιοχής, ο οποίος έβαλε τον Gudogan δίπλα του, και ο τελευταίος νίκησε τον Medi με συρόμενο χτύπημα, 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Fontaine από τον δημιουργό έκανε ένα ακριβές πλάνο, παίρνοντας τη βοήθεια του τέρματος του De Bruyne. Η Τσέλσι φάνηκε να τους έχασε και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά μάταια. Όχι μόνο δεν συνέβη, αλλά έχασε και το τρίτο γκολ, αυτή τη φορά από τον De Bruyne στο 34ο λεπτό. Στην πραγματικότητα, ο Βέλγος έγινε ο πρώτος παίκτης των «πολιτών» την σεζόν 2009-10 μετά τον Carlos Tevez, ο οποίος σημείωσε τρία συνεχόμενα γκολ ενάντια στους «μπλουζ» αφού σημείωσε δύο γκολ πέρυσι.

Οι παίκτες της Pep Guardiola μπήκαν στο αέριο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν ήταν τόσο ακριβείς. Μετά το 60, οι οικοδεσπότες εξισορρόπησαν τον αγώνα σε κάποιο βαθμό, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν στο σπίτι του αντιπάλου. Οι επισκέπτες συνέχισαν να πιέζουν τους παίκτες του Frank Lampard, δεν θέλουν να τους δώσουν χώρο για να μεγαλώσουν, ενώ κατά τη διάρκεια της επίθεσης προσπάθησαν να «χτυπήσουν» τον De Bruyne με αντεπίθεση. Οι οικοδεσπότες αναζήτησαν επίμονα το γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να σπάσουν την άμυνα των αντιπάλων. Τελικά κατάφεραν στο δεύτερο λεπτό της καθυστέρησης με τον Hudson-Odo, ο οποίος έκανε το σκορ 1-3.

Το ντέρμπι του 17ου αγώνα της “Premier League” στο “Stamford Bridge” μετέτρεψε το “Manchester City” σε έναν υγιή περίπατο. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι “πολίτες” που φαινόταν εξαιρετικοί έδεσαν το “μπλουζ” με 3-1 και πήραν την 4η θέση με 29 πόντους στα “Τότεναμ” και “Έβερτον”. Τώρα είναι κορυφαίοι πρωταθλητές Liverpool 4 Manchester United 4 4, ένα παιχνίδι πίσω.

Παιχνίδι:

Μετά από 15 λεπτά χαμηλών τόνων, η City άνοιξε το σκορ. Ο De Bruyne είδε τον Fontaine στην άκρη της περιοχής, ο οποίος έβαλε τον Gudogan δίπλα του, και ο τελευταίος νίκησε τον Medi με ένα συρόμενο χτύπημα, 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ένας από τους δημιουργούς, ο Φοντέιν, έγινε ελεύθερος σκοπευτής με ένα ακριβές σουτ, λαμβάνοντας τη πάσα του Ντε Μπρούιν. Η Τσέλσι φάνηκε να τους χάνει και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά μάταια. Όχι μόνο δεν συνέβη, αλλά έχασε και το τρίτο γκολ, αυτή τη φορά από τον De Bruyne στο 34ο λεπτό. Στην πραγματικότητα, ο Βέλγος έγινε ο πρώτος παίκτης των Πολιτών στη σεζόν 2009-10 μετά τον Carlos Tevez, ο οποίος σημείωσε τρία συνεχόμενα γκολ για το Blues αφού σημείωσε δύο γκολ πέρυσι και για τις δύο ομάδες.

Οι παίκτες της Pep Guardiola μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το πόδι τους στο αέριο, αλλά δεν ήταν τόσο ακριβείς. Μετά το 60, οι οικοδεσπότες εξισορρόπησαν τον αγώνα σε κάποιο βαθμό, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν στο σπίτι του αντιπάλου. Οι επισκέπτες συνέχισαν να πιέζουν τους παίκτες του Frank Lampard, δεν θέλουν να τους δώσουν ένα μέρος για να μεγαλώσουν, ενώ κατά τη διάρκεια της επίθεσης προσπάθησαν να «χτυπήσουν» τον De Bruyne με αντεπίθεση. Οι οικοδεσπότες αναζήτησαν επίμονα το γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να σπάσουν την άμυνα των αντιπάλων. Τελικά κατάφεραν στο δεύτερο λεπτό της καθυστέρησης με τον Hudson-Odo, ο οποίος έκανε το σκορ 1-3.

Παιχνίδι:

Μετά από 15 λεπτά χαμηλών τόνων, η City άνοιξε το σκορ. Ο De Bruyne είδε τον Fontaine στην άκρη της περιοχής, ο οποίος έβαλε τον Gudogan δίπλα του, και ο τελευταίος νίκησε τον Medi με συρόμενο χτύπημα, 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ένας από τους δημιουργούς, ο Fontaine, έγινε ελεύθερος σκοπευτής με ένα ακριβές σουτ, λαμβάνοντας το πέρασμα του τέρματος του De Bruyne. Η Τσέλσι φάνηκε να τους έχασε και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά μάταια. Όχι μόνο δεν συνέβη, αλλά παραδέχτηκε το τρίτο γκολ, αυτή τη φορά στο 34ο λεπτό από τον De Bruyne. Στην πραγματικότητα, ο Βέλγος έγινε ο πρώτος πολίτης των «πολιτών» την σεζόν 2009-10 μετά τον Carlos Tevez, ο οποίος σημείωσε τρία συνεχόμενα γκολ ενάντια στους «μπλουζ» αφού σημείωσε δύο γκολ πέρυσι.

Οι παίκτες της Pep Guardiola μπήκαν στο αέριο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν ήταν τόσο ακριβείς. Μετά το 60, οι οικοδεσπότες εξισορρόπησαν τον αγώνα σε κάποιο βαθμό, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν στο σπίτι του αντιπάλου. Οι επισκέπτες συνέχισαν να πιέζουν τους παίκτες του Frank Lampard, δεν θέλουν να τους δώσουν χώρο να μεγαλώσουν, ενώ κατά τη διάρκεια της επίθεσης προσπάθησαν να «χτυπήσουν» τον De Bruyne με αντεπίθεση. Οι οικοδεσπότες αναζήτησαν επίμονα το γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να σπάσουν την άμυνα των αντιπάλων. Τέλος, πήραν το σκορ στο δεύτερο λεπτό της καθυστέρησης Hudson-Odo, που έκανε το σκορ 1-3.