Tofaş – keravnos: 78-67 – Ειδήσεις Bursa

ΑΝΑΦΟΡΑ: Sergii Zashchuk (Ουκρανία), Alexey Davydov (Ρωσία), Josip Jurcevic (Κροατία)
TOFAŞ: Tarık Phillip 11, Semaj Christon 15, Berkan Durmaz 10, Jeremy Simmons 6, Tomislav Zubcic 17, DeVaughn Akoon-Purcell 11, Muhsin Yaşar 6, DJ White, Batın Tuna, Alihan Demir, Ege Demir 2, Bora Satır
KERAVNOS: Jesse Hunt 8, Brandon Rozzell 17, Nikos Stylianou 5, Andre Williamson 13, Ahmaad Rorie 8, Simon Michail 8, Anthony King 8
1 ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 19-13
ΚΥΚΛΩΜΑ: 36-32
3 ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 63-49
Το TOFAŞ κέρδισε τη δεύτερη νίκη νικώντας τον Κεράβνο 78-67 από την ελληνοκυπριακή ομάδα της Νότιας Κύπρου, η οποία φιλοξενήθηκε στον διαγωνισμό 5ης εβδομάδας του Ομίλου Β του Μπάσκετ.
Ενώ τα πρώτα μέρη του αγώνα ήταν η σκηνή των αμοιβαίων αριθμών, το TOFAŞ, το οποίο αύξησε τα γρανάζια στο τελευταίο μέρος, ολοκλήρωσε την περίοδο με σκορ 19-13.
Μετά τα καλάθια μεσαίου εύρους των Muhsin και Berkan, το TOFAŞ τράβηξε τη διαφορά σε διψήφια ψηφία: 25-15. Αντίθετα προς το τέλος της περιόδου, ο Keravnos παρέμεινε στο παιχνίδι με τους αριθμούς των Rozzell και Williamson, ενώ το TOFAŞ πήγε στο δωμάτιό του με ένα πλεονέκτημα 36-32.
Ξεκινώντας καλά στην επιστροφή, το TOFAŞ αύξησε τη διαφορά σε διψήφια ψηφία μετά τους πόντους του Christon: 42-32. Το TOFAŞ, το οποίο σκληρύνει την άμυνα του και δεν έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να επιτεθεί εύκολα, έπιασε τον ρυθμό του παιχνιδιού και η διαφορά αυξήθηκε σε 16 στο 25ο λεπτό: 52-36. Κυριαρχώντας καλά στο παιχνίδι μετά από αυτή τη στιγμή, το TOFAŞ ξεκίνησε μπροστά με 63-49 την τελευταία περίοδο.
Η ελληνοκυπριακή ομάδα της Νότιας Κύπρου, η οποία συνέβαλε στο σκορ από 7 διαφορετικούς παίκτες, προσπάθησε να αντισταθεί με τους πόντους που βρήκαν στην αρχή της περιόδου. Ωστόσο, το TOFAŞ, που πέτυχε το αποτέλεσμα εύκολα με το Zubcic να είναι αποτελεσματικό στα παιχνίδια ποτ, κέρδισε το παρκέ 78-67.
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η TOFAŞ πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο γκρουπ. Η φιλοξενούμενη ομάδα έχασε επίσης το πέμπτο παιχνίδι.