Trabzonspor Super Cup

Ο Τραμπζονσπόρ νίκησε τη Μεντιπόλ Μπασσαχίρ 2-1 και πήρε το TFF Super Cup στο μουσείο του.

Στο 6ο λεπτό, η μπάλα, η οποία παρενέβη από την άμυνα, πήγε στη γωνία από την περιοχή του πέναλτι του Ekuban.

Στο 16ο λεπτό, ο Fernandes, ο οποίος ανέβηκε στον πίσω πόλο στη γωνία που χρησιμοποίησε ο Deniz Türüç από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα που χτύπησε με το κεφάλι από την κορυφή auta.

Στο 22ο λεπτό, στο σουτ του Berat Özdemir από έξω από το πέναλτι, ο τερματοφύλακας Mert Günok έγινε ο ιδιοκτήτης του δερμάτινου γύρου, ο οποίος ήρθε από το έδαφος προς τα δεξιά.

Στο 25ο λεπτό, ο σκληρός πυροβολισμός του Nwakaeme από την αριστερή διαγώνια έξω από την περιοχή του πέναλτι μόλις έσπασε την μπάλα στον τερματοφύλακα Mert.

Στο 37ο λεπτό, ο Demba Ba, ο οποίος συναντήθηκε με τη μπάλα στο δεξί σταυρό μέσα στην περιοχή του πέναλτι με το πέρασμα του Deniz Türüç, πυροβόλησε την μπάλα από την πλευρά.

Στο 38ο λεπτό, ο Djaniny, ο οποίος μπήκε στην περιοχή του πέναλτι με το πέρασμα του Ekuban, χτύπησε το δεξί σταυρό. Ο τερματοφύλακας Mert έφτασε στα δεξιά του και έλεγξε τον δερμάτινο κύκλο σε δύο κινήσεις.

Στο 47ο λεπτό, η μπορντό-μπλε ομάδα προχώρησε. Στην επίθεση από τη δεξιά πτέρυγα, ο Πόνκ έκανε ένα αντίστροφο λάκτισμα στη μέση του Σέρκαν Άσαν, κοντά στο σημείο πέναλτι. Ο Djaniny, ο οποίος χτύπησε τον δερμάτινο κύκλο, ανεβαίνοντας προς το δεξί σταυρό των Altıpas με το κεφάλι πριν ο τερματοφύλακας Mert Günok, έστειλε τα δίχτυα: 0-1.

Στο 56ο λεπτό, οι πορτοκαλί-σκούρο μπλε άνθρωποι κέρδισαν πέναλτι με την εξέταση VAR. Στο σουτ του Junior Fernandes από έξω από την περιοχή του πέναλτι η μπάλα γύρισε από τον Edgar Ie στην άμυνα. Ο διαιτητής Yaşar Kemal Uğurlu αποφάσισε να συνεχίσει στη θέση του. Ωστόσο, μετά από λίγο, ο Uğurlu, ο οποίος επανεξέτασε τη θέση με την προειδοποίηση του Βοηθού Διαιτητή Βίντεο, Abdulkadir Bitigen, αποφάσισε την ποινή. Ο Demba Ba, ο οποίος ήταν επικεφαλής της μπάλας στο 58ο λεπτό, έβαλε τα δίχτυα: 1-1.

Στο 73ο λεπτό, η Medipol Başakşehir παρέμεινε 10 άτομα. Ο Epureanu, ο οποίος είχε κίτρινη κάρτα στο 28ο λεπτό του αγώνα, απεστάλη από τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 85ο λεπτό, ο εκπρόσωπος της Μαύρης Θάλασσας κυριάρχησε για άλλη μια φορά. Ο Djaniny, ο οποίος έπιασε τη μπάλα στη γωνία που χρησιμοποίησε ο Medipol Başakşehir από την αριστερή πλευρά, επιτέθηκε γρήγορα στην ομάδα από τα δεξιά. Ο Ekuban, ο οποίος συμμετείχε στην επίθεση από τα αριστερά στο πέρασμα αυτού του παίκτη, μπήκε στην περιοχή του πέναλτι και αντιμετώπισε τον τερματοφύλακα. Ο παίκτης της Γκάνας, ο οποίος βγήκε από τον Mert Günok, έστειλε τη μπάλα στο δίχτυ: 1-2.

Μπλουρντό-μπλε ομάδα που κέρδισε τον αγώνα 2-1, κέρδισε το TFF Super Cup